mitä mieltä olette onko uskalliasta mennä linnanmäen laitteisiin kun rv26?onko kokemusta...
odotus/linnanmäki
**************
141120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ainakin särkänniemen joissakin laitteissa olen huomannut tekstin että ei suositella raskaana oleville...
mennä rv 27 linnanmäelle ja meen niihin laitteisiin mihin haluan ja sitten rv 28 Turkkiin, ei raskaus mikään sairaus ole ja kätilö sanoi että normaali elämä, eikä ole kuullut kenenkään tappaneen lastaan huvipuistossa
että napanuora voi mennä kaulan ympäri tai jotain, jos menee niihin hurjimpiin laitteisiin. Lintsillähän on kyllä osassa laitteissa kielto raskaana oleville.
kieltäisin sua menemästä,mutta oma asias..
joitain laitteita ei suositella raskaana oleville, koska jos niissä tapahtuisi jotain, niin linnanmäki ei ole vastuussa koska on kumminkin ilmoitettu mitä laitteita ei suositella
Itse välttäisin ainakin sellaisia laitteita joissa tulee kovaa tärinää ja äkkinäisiä pysähdyksiä ja "ryttyytystä". Onhan siellä myös muutama laite missä ei tule niin hurjia kyytejä. Myös välttäisin niitä laitteita missä turvavyöt ja kaiteet tulevat vatsan päälle kun autossakin turvavyö pitää laittaa vatsan alle eikä siihen päälle. Toisaalta minun masuni on ainakin jo nyt rv24 niin iso että mitkään turvavyöt tuskin edes menisivät kiinni ilman että se todella sattuisi.
siellä laskisivat sua mihinkään hurjimpiin laitteisiin siitä portilta varsinkin jos sun raskaus jo hyvin näkyy että tietäävät... kävin tivolissa ite tuossa joskus toukokuussa ja siellä oli sellainen rainbown tyylinen laite jossa luki että ei suositella raskaana oleville mut meninhän siihe ku ei sitä musta vielä sillon huomannu xD ja tosiaan monissa laitteissa turvakaaret on kyllä melkosen tiukkoja jotta aika ahtaat paikat tulee olemaan istuu niissä vehkeissä :O mut tietysti nää kaikki lepsummat laitteet voipi käydä mut itehän sen päätät =)
Joo no en kyllä usko että siellä kukaan tulee kieltämään laitteisiin menoa vaikka kuinka iso maha olisi. Ne on todellakin vaan suosituksia, niinkuin joku jo sanoikin. Ja vaan sen takia, että jos jotain sattuu, niin linnanmäki ei ole vastuussa kun on varoitettu. Itse kävin pari viikkoa sitten (rv 9 oli silloin)enkä pahoinvoinnin takia olisi voinut kuvitellakaan että menisin yhtään hurjempiin laitteisiin.
tuskin kukaa ilkee enää koneeseen änkeytyä jos portilta suositellaa olemaan menemättä?? ei niihin joihinkin turvakaariin kertakaikkiaan vaan pysty survoutumaan :O
huomaamattomampiakin tapoja tappaa lapsensa. Hullu olet jos menet! Juuri tuo täryytys, äkkipysähdykset ja kiristävät vyöt ja turvakaaret. Ja vaikka lapsesi selviytyisi, niin ainakin mojovat kivut sieltä itselles haet. Olisko pitänyt hurvitella ennen raskautta?? Raskaus ei todellakaan ole mikään sairaus mutta hullua sitä on tuollaisiin vemputuksiin mennä noilla viikoilla.
en menisi. Kävi mielessä jos menisin, mutta jos vauvalle jotain kuitenkin sattuu niin se ei ole sen arvoista. Ja mulla on sen verran iso mahakin jo että sellasiin vempeilisiin mis se turvatanko tulee mahan päälle ei mahtuisi edes kiinni.
Eihän raskaus ole sairaus missään tapauksessa ja se että on raskaana ei estä tekemästä normaalia juttuja mutta kyllä nyt sanon että käytä järkeä.
Onhan se Linnanmäki/Särkänniemi ensi kesänäkin sielä ja voit mennä.
Ajattele jos jotain sattuu sen takia että menet ja hurvittelet, niin et koskaan anna sitä itsellesi anteeksi.
Hyviä odotuksia ja tervettä järkeä matkaan!
T. RV 29 6
oikeesti niin tärkeetä mennä niihin vekottimiin, vaikkei mitään seurauksia oliskaan? Mulla ainakin oli noilla vkoilla jo sellanen maha ja olo etten olis edes kuvitellut..
Minä menisin niihin rauhallisempiin laitteisiin, ihan siksikin kun sellainen kova meno ei nyt enää tuntuisi itsestä hyvältä. Sitä en osaa sanoa, onko niillä vauvaan mitään vaikutusta, se kannattaa kysyä neuvolasta.
KYYDISSÄ OLEMISTAKAAN SUOSITELLA RASKAANA OLEVILLE (EIKÄ AJOA) JUURI TUON TÄRYYTTÄMISEN TAKIA! HO HOI! NYT JÄRKI KÄTEEN!!