Minkähän arvoinen on kunnossaoleva Yamaha 20CM, käsikäynnistys ja seosvoitelukone VM-91.
Päivän hinta
Kaupantekijä
51273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mutta 20CM ei ole tuorevoitelukone.
Se on 20D.
Enhän kirjoittanutkaan tuorevoitelu vaan seosvoitelu. Olen ollut siinä käsityksessä, että, kun öljy laitetaan bentsiinin sekaan on kymysyksessä seosvoitelu. Voin olla väärässäkin. Voisitkohan sanoa oiken nimityksen ja hintaarvion samalla.
Joo olet oikeassa, tuli luettua huonosti.
Tuoreöljyvoitelu on se, kun laitetaan öljyt erikseen.....
Ja kaikki 2-tahtiset tarvitsevat sen öljyn jotenkin sinne moottoriin joko valmiina seoksena tai sitten eri pumpulla syötettynä (20D)
Hintaa kannatta katsoa esim. Pörssistä mitä siellä pyytävät niistä.
Pyynti voisi olla ehkä joku 4000 vanhaa, vai ??
Tuorevoitelu? Minä kun luulin, ettei sellaista ole olemassakaan? Mitähän tuoretta siihen voiteluun sekoitetaan?
Oikea termi lienee automaattivoitelu.
Toki on fakta, että monet valmistajat (täysin virheelisesti) sanovat automaattivoitelua tuorevoiteluksi, mutta ne markkinointimiehet ovat sen verran "tuoreita" tyyppejä, ettei ole ensimmäinen kerta kun termit sekoavat.
Sori Jokke, olet nyt saivartelija. Tuorevoitelusta on kyllä aina puhuttu kaupanteossa ja se on ihan hyvä nimitys, vaikka sillä ei ole mitään teknistä taustaa tai perijuuria. Sinäkin varmaan puhut omasta painostasi, vaikka se on virheellistä. Puhutaan massasta ja yksikkö on kg. Painolla se on N (newton). Joten onhan näitä, jos tartutaan lillukanvarsiin.