Mahasyöpä?

Mietityttää

Millaisia oireita mahasyövässä on?

Isoäitini on kuollut kyseiseen syöpään, mutta koskaan ei tainnut tulla puheeksi ne alkuoireet jne.- perheelle sairaus tuli aikalailla "puun takaa". Uskon että mummo vähän suojeli perhettään.

Itse olen käynyt tähystettävänä joitakin vuosia sitten tunnistamattomien mahakipujen vuoksi ja joudun 5v. kontrolliin, koska suolistosta löytyi ns. vaarattomia rasvakasvaimia (virallista nimeä en muista). Tähän tulevaan kontrolliin on vielä pari vuotta ja nyt olen alkanut epäillä, että toimenpidettä pitäisi ehkä aikaistaa.

Mahani on ollut viimeaikoina usein todella kipeä. Ei jatkuvasti, mutta useamman kuukauden. Välillä kivut ovat todella viiltäviä ylhäältä alaspäin ja välillä taas tuossa vasemmaalla edessä ilmesesti jossain suolenmutkassa. Toisinaa satuu lantioon ja kipuilee tuonne reiteen asti. Olen joutunut kipujen pahimmillaan ollessa syömään särkylääkkeitä ja lihasrentoutuslääkkeitä saadakseni nukuttua.

Maha on nykyään tosi usein sekaisin ja joskus uloste on vihreää jonka epäilen olevan verenväri.

Olen siitynyt laktoosittomiin tuotteisiin, mutta tällä ei ole mahantoiminnan kannalta ollut lähikuukausina paljokaan merkitystä.

Minulla on tosin ollu aika raskas elämäntilanne viimeaikoina joten kyse voi olla stressinaiheuttamastakin kivusta.. ehkä?!

6

15918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mökin muija

      lääkäriin,minä vetkuttelin vuosikausia oudon kivun
      kanssa maksanseudulla ja sepittelin itselleni ties mitä ,keliakiia ,lopetin siihen liittyvät ruuat ja vaiva oli välillä pois ja taas tuli takasi,no taas panin ilmavaivojen piikkiin ja milloin mitäkin lonkkakipuun ynm,sittempä ulostus
      oli vihreähköä ja musteni jatkossa, rutiinissa sitten hg olikin 82 ja sen jälkeen tähy ja ct koepalat paksunsuolen syöpä löytyi siitäpä jatko sitten alkoikin sujua,puolet suolesta pois ja nyt solunsalpaaja hoidot puolivuotta ja sen jälkeen ties mitä.Elikkä nyt menet kiireesti lääkäriin ja vaadit tutkimukset he kyllä sitten huolehtii ja neuvoo loput.eihän se välttämättä ole vakavaa mutta kannattaa sulkea pahin pois,niin mielenrauhan saat.

      • napsu

        mulla ollut myös usemman vuoden vatsa kipeä,lähinnä just maksan seutu joka säteilee selän puolelle.lekurissa olen juossut,ylävatsan ultra ok,ylävatsan tähy ok,maksa-arvo hiukan koholla.laktoosi-intoleranssi todettiin.mulla ulosteet ei tummia,enempi kelletäviä.mitähän tämä on?


    • Vatsalaukuton

      Hei, tuttua tekstiä kaikki sun oireesi. Mulla puhkesi viime kesänä vatsahaava, ja sen jälkitarkastuksessa otetussa koepalasta todettiin mahasyöpä. Mun syöpä oli vasta alullaan, että voitiin vatsalaukku poistamalla hävittää syöpäsolut. Ota pikaisesti yhteyttä lääkäriin ja
      otata helikobakteeri-testi. Jos sulla puhkeaa vatsahaava ja sulla on heliko, niin syövän todennäköisyys on suuri.

      • mietiskelee edelleen..

        Osaatko sanoa voitatko nämä oireet häipyä itsestään ja silti olisi syöpä kyseessä? Eli onko olemassa jokin ns. kivuton aste ja sitten ne kivut hyökkää uudella teholla..

        Elämäntilanteessani on nyt tapahtunut muutos ja tämän jälkeen vatsakivut ovat huomattavasti vähentyneet, myös selkäkivut ja se suoliston möyriminen (jonka katson viittaavan juuri vatsahaavaan) on vähentynyt. Pystyn nykyään myös nukkumaan yöni ilman lääkkeitä ja uni on katkeamatonta.

        Asia huolestuttaa minua kyllä edelleen.


      • vatsalaukuton
        mietiskelee edelleen.. kirjoitti:

        Osaatko sanoa voitatko nämä oireet häipyä itsestään ja silti olisi syöpä kyseessä? Eli onko olemassa jokin ns. kivuton aste ja sitten ne kivut hyökkää uudella teholla..

        Elämäntilanteessani on nyt tapahtunut muutos ja tämän jälkeen vatsakivut ovat huomattavasti vähentyneet, myös selkäkivut ja se suoliston möyriminen (jonka katson viittaavan juuri vatsahaavaan) on vähentynyt. Pystyn nykyään myös nukkumaan yöni ilman lääkkeitä ja uni on katkeamatonta.

        Asia huolestuttaa minua kyllä edelleen.

        Syöpä on sellainen ISOPIRULAINEN tauti, joka ei
        välttämättä ilmoittele itsestään ennenkuin on liian myöhäistä. Minkälainen suhde sulla on
        alkoholiin, onko kipusi haima-tai maksatulehduksen
        aiheuttamia. Haimatulehduksessa kipu säteilee myös selkään. Kehoittaisin sinua kuitenkin käätymään lääkärin puoleen ja pääsevän tähystykseen. Mikään ei ole niin inhoittava tunne
        kuin epätietoisuus, jos itse epäilee, siitä onko
        minulla syöpä vai ei.


      • mietiskelijä..
        vatsalaukuton kirjoitti:

        Syöpä on sellainen ISOPIRULAINEN tauti, joka ei
        välttämättä ilmoittele itsestään ennenkuin on liian myöhäistä. Minkälainen suhde sulla on
        alkoholiin, onko kipusi haima-tai maksatulehduksen
        aiheuttamia. Haimatulehduksessa kipu säteilee myös selkään. Kehoittaisin sinua kuitenkin käätymään lääkärin puoleen ja pääsevän tähystykseen. Mikään ei ole niin inhoittava tunne
        kuin epätietoisuus, jos itse epäilee, siitä onko
        minulla syöpä vai ei.

        Käytän aika vähän ja harvoin alkoholia. Suunnilleen 6 krt/vuosi.

        Tosin olen huomannut, että silloin harvoin kun otan vettä väkevänpää, niin mahaa kuumottaa seuraavana päivänä. Kylmät kääreet tuossa vatsanpäällä tai viileät suihkut tekevät "nannaa". Joten voipa olla, että sisuskaluissa on jotain hämminkiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      66
      3286
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      90
      3066
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      177
      3018
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      137
      2396
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      41
      2376
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      205
      2211
    7. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1724
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      401
      1689
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      52
      1688
    10. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      2
      1361
    Aihe