Marraskuussa olis tarkoitus lähteä ensimmäistä kertaa yksin matkalle ja kaiken lisäksi vielä muutenkin erittäin vähän lentäneenä olisi kiva kuulla minkälaisia kokemuksia muilla on sekä hongkongin että frankfurtin lentokentistä?
Vähän jännittää paluumatka jo etukäteen kun hong kongissa aika lyhyt vaihtoaika (1h 25min), onneks mennessä saa harjoitella vähän vaihtoa kun on useampi tunti aikaa vaihtaa konetta.
Vähän jännittää paluumatka jo etukäteen kun hong kongissa aika lyhyt vaihtoaika (1h 25min), onneks mennessä saa harjoitella vähän vaihtoa kun on useampi tunti aikaa vaihtaa konetta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Molemmat lentokentät ovat isoja, mutta niissä on helppo liikkua. Selvitä etukäteen että minne terminaaliin ja mistä terminaalista lennot lähtevät ja saapuvat. Mikäli et joudu vaihtamaan terminaalia, niin sinulla on runsaasti aikaa.
Tosin kyllä tuossa puolessatoista tunnissa ehdit hyvin vaihtaa myös terminaalia. Kentillä on selkeät opasteet terminaaleihin sekä lähtöportille.
En joudu vaihtamaan terminaalia, tai ainakin lipun mukaan lähtee samasta terminaalista jatkolento.
Molemmissa oli helppoa vaihtaa lennolta toiselle. Hong Kong varsinkin erittäin selkeä ja hyvät opasteet. Muutekin HK:n kenttä oli tosi miellyttävä vaihtopaikka.