Olin pyöräretkellä Ahvenanmaalla. Siellä tuli keskustelua veneilystä ja purjehduksesta yleisellä tasolla. Käytiin joissakin satamissa, mm. Maarianhaminan Itäsatamassa.
Minusta purjehduksessa ja moottoriveneilyssä ei ole järjen häivääkään. Pitää olla pienessä tai vähän isommassa muovipurkissa päivätolkulla ja vierasvenesatamassa ei ole muuta puuhaa kuin ryypätä täi näyttää venettä muille tyyliin "mullapa on suurin ja kaunein paatti". Jos haluaa olla vesillä niin melonta kajakilla on ainut ihana vesilläolomuoto ja lisäksi saasteeton.
Veneily on huuhaata
12
1868
Vastaukset
- mahtunee
Olet varmaan oikeassa mutta miten kajakkiin mahtuu parin viikon viinat ja kaljat?
- Vekuvee
On paljon halvempaa kitata ne kaljat ja viinat maissa kuin veneessä.
Tietysti on trendikkäämpää juoda ne kalliissa paatissa jos on pakko, eli on rahaa ostaa vene, muttei ole muuta näyttöä elämästään, joten yksi elämisen tapahan on tämäkin, eli veneily.
Mökillä sentään pääsee marjaan ja sieneen ja lenkille metsään tai minne vaan, mutta veneessä olet muovipurkin vanki. - perheveneilijä
Vekuvee kirjoitti:
On paljon halvempaa kitata ne kaljat ja viinat maissa kuin veneessä.
Tietysti on trendikkäämpää juoda ne kalliissa paatissa jos on pakko, eli on rahaa ostaa vene, muttei ole muuta näyttöä elämästään, joten yksi elämisen tapahan on tämäkin, eli veneily.
Mökillä sentään pääsee marjaan ja sieneen ja lenkille metsään tai minne vaan, mutta veneessä olet muovipurkin vanki.Vai on veneily joutavaa ökyhommaa! Kyllä kesämökitkin maksavat ja nykyisin paljon enemmän kuin perheveneet. Ja niihin pitää kohta saada kaikki mukavuudet, jotka varsinaisessa kodissakin. Siellä sitten istutaan telkkarin ääressä - ja myöskin ryypiskellään. Lapsetkin kyllästyvät aikanaan paikallaanoloon, eivätkä tervehenkiset harrastukset kaikkia hemmoteltuja nykylapsia jaksa kiinnostaa. Voi puhua mökin vankina olemisesta.
Venekin on monille mökin korvike. Sen paikkaa saa vaihdettua ja voi vierailla paikoissa joihin ei ikinä muulla tavalla pääsisi. Tarkoitan vaihtelua. En väitä, että teini-iän ylittäneet lähtisivät aikuisten kanssa veneretkille aina riemusta kiljuen, mutta pienempänä saadut kivat retkikokemukset muistetaan pitkään.
Pata kattilaa soimaa... - kunnolliset
Vekuvee kirjoitti:
On paljon halvempaa kitata ne kaljat ja viinat maissa kuin veneessä.
Tietysti on trendikkäämpää juoda ne kalliissa paatissa jos on pakko, eli on rahaa ostaa vene, muttei ole muuta näyttöä elämästään, joten yksi elämisen tapahan on tämäkin, eli veneily.
Mökillä sentään pääsee marjaan ja sieneen ja lenkille metsään tai minne vaan, mutta veneessä olet muovipurkin vanki.kylmätilat, vessat ,suihkut yms, joita turhanpäiväiseen kanoottiin ei saa mahtumaan jne. Itselläni on mökki, mutta kyllä veneily aina sen voittaa. Taidat olla taas joku viherpiipertäjä , kun et anna muiden olla rauhassa
- ekoisti
Vai että Ahvenanmaalla melominen on täysin saasteetonta? Kyllä purjehtimalla Ahvenanmaalle tullut turisti aiheuttaa pienemmät päästöt kuin melomaan tullut. Vai meloitko esim. Turusta sinne?
Vierasvenesatamissa ei tosiaan ole tekemistä, mutta onko joku pakottanut pysymään vain siellä?
Olet tainnut ymmärtää asian hieman väärin. Meillä on mm. fillarit mukana ja kiertelemme ympäristössä.
Eihän oikeastaan missään harrastuksessa ole varsinaisesti järkeä. Paitsi silloin, jos se tuottaa mielihyvää. :)
Itse taas en viihdy kesämökillä, koska siellä ei minulle ole mitään tekemistä (muuta kuin remonttia, ruohonleikkuuta ja polttopuiden kantamista). :) Hyttysiäkin vielä. - Demu
Kun venerekisteriuudistus on saatu uusittua, satanee veneekin Verolle. Vihdoikin.
- Omassa taskussasi?
Löytyihän sieltä yksi SOSIAALIDEMOKRAATTI :D
- kölimies
Kaikki harrastaminen ja huvittelu pitää pistää kovalle verolle. Eipähän sitten kuluteta - muuta kuin aikaa baareissa. Siitähän seuraa hyvä lopputulos, kun ihmisillä ei ole varaa tehdä mitään järkevää. Tähän suuntaan olla jo menty ja vauhti vaan kiihtyy. Luvassa lisää mielenterveys- ym. ongelmia.
- mielipide se on vääräkin
ei minua haittaa vaikka oletkin väärässä.
- Pesemään huu haata.
Olen kyllä huomannut että kaupungit on vieri vieressä noita satamia missä ei tehdä muuta kun RYYPÄTÄÄN aamusta iltamyöhään.
Sehän tietenkään ei ole HUU HAATA.
Muistaisitko ettei sinunkaan harrastusta kaikki harrasta eikä koskaan alkaisi harrastamaankaan, silti eivät näillä palstoilla nimittele ja lokeroi ihmisiä.
Sopu sijaa antaa, toivottavasti myös meille huu haa väelle :D....jos sopii? - on aika lailla vapaaehtoista
ja sitä harrastavat yleensä ihmiset jotka siitä pitävät. Kukas piru sinut sinne veneeseen pakotti ? Jotkut sitä saavat asiasta kuin asiasta näköjään ongelman aikaiseksi. Yleensä muiden tekemisestä.
listata tähän (kaikki)harrastuksesi niin me muut päästäisiin haukkumaan sinua ja kertomaan kuinka tyhmä olet, sillä vain sinun HARRASTUKSET OVAT NIITÄ OIKEITA (siis sinun mielestä).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pride-rautu korvaamaan kirjolohi
Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n442669Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin
Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj1562600Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä
Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk331781Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta
Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o811385Oot tosi epätavallinen
ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.491337Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä
Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o351147- 841107
Muistatko? Maisa Torppa jakso räjäytti Veitolan somen: "epäaitoa ja teeskentelyä"...
Maisa Torppa täyttää tänään 35 vuotta, onnea! Maria Veitola vieraili Yökylässä-ohjelmassa aikansa kohujulkkis Maisa To131068- 47967
- 63966