Onko,mahdollista, että riita-asiassa voidaan pääistunto pitää heti valmisteluistunnon jälkeen. Jaa miten yleistä se on. Mainitaanko se, jos niin on, kutsussa, jonka sain valmisteluistuntoon. Vai miten on.
Valmisteluistunnosta
epätietoinen1
4711
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Istunnot on täysin mahdollista pitää peräkkäin. Tilastoa tavan yleisyydestä ei liene olemassa, mutta ei se mitenkään poikkeuksellista ole.
Kutsussa pitää mainita, jos pääkäsittely on tarkoitus pitää samassa yhteydessä, eihän asianomistaja muutoin tiedä, mihin varautua.
Aika usein juuri niin tehdään. Oikeuden puheenjiohtajan virkavelvollisuuksiin kuuluu selvittää, onko sovinto mahdollinen. Jos ei ole, siirrytään pääkäsittelyyn.
Yleensä homma menee niin, että pidetään valmisteluistunto, jonka jälkeen pidetään jonkin ajan jälkeen jatkettu valmisteluistunto, jossa itse asiassa toistetaan vain ensimmäisen valmisteluistunnon asiat ja siirrytään suoraan pääkäsittelyyn. Tämä siksi, että pääkäsittely on pidettävä tietyn ajan jälkeen valmisteluistunnosta, eli näin saadaan teennäisesti pidennettyä tuota aikaa. Jos asianosainen ei halua heti suoraan pääkäsittelyyn, hän voi vaatia, että pk pidetään toisena ajankohtana. Yleensä tähän suostutaan.
Ei valmistelu(istunnon) ja pääkäsittelyn välisestä ajasta ole säädetty. Eli eipä tuolle "teennäiselle pidentämiselle" sellaista tai tarvetta perustetta ole. (pääkäsittelyn keskeyttämisestä tai lykkäämisestä sen sijaan on säädetty enimmäisajat)
Tuo ns. "tekninen valmistelu" juuri ennen pääkäsittelyä johtuu pääasiassa prekluusiosta. Kun valmistelu päätetään, ei esim todistelua enää ilman erityistä syytä voita nimetä lisää. Tästä syystä asianosaisten omassa intressissä on, että välittömästi ennen pääkäsittelyn alkamista on vielä mahdollista valmistella asiaa.