Olen hankkimassa uutta keskusyksikköä, tehokasta ja hiljaista. Käytän konetta kuvien käsittelyyn ja surffailuun yms. Hakusessa on kone, joka on ostettavissa "kaupan hyllyltä" eli en itse rakenna (en osaa:))! Ehdotelkaa ja perustelkaa, kitos!
Hiljainen tietokone
winwix
2403
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kokemuksesta voin sanoa että ovat hiljaisia. Tietysti jo on pikkasen enemmän sijoittaa niin joku Macci voisi olla paras vaihtoehto.
Mac voisi olla pidemmän päälle parempi sijoitus, ei tarvii ressata tietoturva ongelmien kanssa ja jälleenmyynti arvokin kait säilyy paremmin.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000035946015
Suosittelen kyllä tosiaankin ostamaan koneen kaupanhyllyltä. Mac mini varmaan järkevin valmis vaihtoehto noihin hommiin.
Yksi vaihtoehto sitten on, että luettelet mahdollisimman tarkasti vaatimukset ja käyttötarkoitukset (mukaan lukien tärkeimmät WWW-sivut joissa käyt), katsellaan sopivat ja annat tietokoneliikeen kasata. Kuitenkin yksikin väärin valittu osa voi tehdä koneesta huonon. Hiljaisuus nimittäin helposti on kompromissi suorituskyvyn kanssa ja pitäisi sitten valita niitä osia joilla on merkitystä, että saisi turhat lämpö- ja virtasyöpöt osat minimiin ja sitten vähennettyä niitä puhaltimia.