Silmät kutisee

hms84

Minulla on varmaan siitepölyallergiaa. Syön heinixejä ja käytän allergia silmätippoja. Silmätipat rauhoittavat itse silmien kutinaa, mutta silmäluomet punottavat, kutisevat ja kuivuvat siitä huolimatta. Onko kenelläkään mitään hyviä vinkkejä, kuinka kutinaa ja kuivumista voisi vähentää? Muutamia perusrasvoja ja mietoa kortisoonia olen kokeillut. Vaikka lääkäri sanoi, että kortisoonia voi vähän laittaa, en sitäkään viitsisi usein käyttää.

1

642

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sumutetta--

      Minä käytän kesäisin siitepölyaikaan nenäsumutetta. Minulle se sopii paljon paremmin kuin tabeltit ja silmätipat. Olen jo monta kesää pärjännyt noilla nenäsumutteilla ihan oireettomana, vaikka olen allerginen lähes kaikille siitepölyille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      83
      2630
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      43
      2230
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1083
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      938
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      809
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      670
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      605
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      521
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      32
      515
    Aihe