Siis, kuten otsikkokin jo sanoo, niin tällä palstalla toistavat keskustelut pahasti itseään. Joku kirjoittaa jotain lääkityksenvastaista ja sitten seuraa ryöppy puolesta ja vastaan-kannanottoja. Joku kirjoittaa jotain lääkityksenvastaista ja sitten seuraa ryöppy puolesta ja vastaan- kannanottoja. Joku kirjoittaa jotain lääkityksenvastaista ja sitten seuraa ryöppy puolesta ja vastaan-kannanottoja. Joku kirjoittaa... Noh, tylsää tällainen toistaminen, eikö totta? Ja ihan turhaa. Lääkkeitä käyttävät eivät niistä luovu, lääkkeitä vastustavat eivät niitä syö. Ajanhukkaa kaikilta osapuolilta.
"KESKUSTELUT TOISTAVAT
ITSEÄÄN"
10389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei ole. Aina joku tajuaa mömmöjen vaarat, entinen käyttäjä tai uusi potentiaalinen uhri.
jo niin monesti aiemmin jo tällä palstalla. Miksi edes kirjoitit tuon viestin, sillä kaikki tietävät tuon jo ennestäänkin?
koska joka aloitukseen syntyy aina mailien mittainen ketju.
Onko itselläsi jotain rakentavia ehdotuksia mielenterveysongelmista kärsiville? Tänne kirjoittelevat ihmiset jotka kärsivät ongelmista, ja vaikka viestit toistavat itseään, niin varmasti monelle on terapeuttista purkaa ajatuksiaan jonnekin. Lääkkeet ovat joskus ihan ok, mutta joskus niitä tuputetaan turhan herkästi jotta saadaan ongelmat pois silmistä. Ja resurssit ovat rajalliset vaikka elämmekin noususuhdanteessa ja hyvinvointivaltiossa. Itse olen huomannut että mitään apua ei saa ainakaan julkiselta sektorilta ellei halua lääkkeitä syödä. Lääkkeitä tuputetaan muttei mitään oikeata apua.
Mikäli teidän mielestänne on rakentavaa ja mieltä parantavaa toistella kuin idiootti jotain samaa vanhaa uudelleen ja uudelleen, niin en todellakaan keksi tähän hätään mitään korvaavaa toimintaa, jonka te voisitte kokea yhtä mielekkään. Näin ollen, jatkakaa toki.
Mitäs sinä sitten tällä palstalla roikut haukkumassa toisia. Antaa ihmisten avautua jos haluavat.
ole haukuttu ketään, jos et ole sattunut huomaamaan. Kunhan tulin kysyneeksi, miksi täällä jauhetaan aina samasta asiasta. Mutta tuon sinun kirjoituksesi antoikin jo siihen erinomaisen vastauksen ;)
avautuminen sallittua vain joillekin? Minun pitäisi siis olla hiljaa, millä perusteella?
Jokainen voisi omalla kohdallaan miettiä Koskeeko kyseinen keskustelu itseään oikeasti, eikä vastata jokaiseen viestiin joka kohdalle sattuu...
Nimettömien viestien taakse on myös helppo piiloutua jolloin keskustelun taso tuppaa laskemaan... En ehdota, että kaikkien pitäisi tulla esiin omilla kasvoillaan, voisihan sitä vaikka avata kuvattoman profiilin jota käyttää arkaluontoisissa viesteissä... Minä aion kuitenkin tulla kaapista ulos...Mielestäni mielenterveyden ongelmissa ei ole mitään hävettävää.
Asiallisesta keskustelusta kiinnostuneet voivat mennä http://tukiasema.net/ sivuille.
metallicus.jokainen purkaa omaa pahaa oloaan,vaikka milla tavalla mä olen tullut jo pitemmän aikaa kaapista ulos nyt osaan jo sanoo mikä mua vaivaa,mut siihen meni aikaa et pysty keskustelemaan ja nyt asiat suht kohti hyvin,joten jokainen purkaa pahaa oloaa ja kiukkuaan mut sananhelinää mahtuu maailmaa.toivon jaksamisia