Eli hain turun yliopistoon lukemaan suomalais- ugrilaista kielitiedettä, johon otetaan sisään 8 ihmistä ja olen varasijalla 3... Onko mahiksia päästä? Kun olin saamassa palautetta kokeesta niin sanottiin että melko varmaan pitäis päästä. Onko tosiaan näin? Epäilyttää vaan se kun sisään otetaan kuitenkin niin vähän porukkaa.. :/
Voiko päästä??
7
1042
Vastaukset
- tuollaiseen
oppiaineeseen kukaan järki-ihminen edes pyri ykkösvaihtoehtona vaan ihan varalla, niin todennäköisesti pääset. Etkö päässyt ykkösvaihtoehtoon?
- päästä!
Todennäköisesti päässeiden joukossa on sellaisia, jotka ovat hakeneet myös suomen kieltä lukemaan. Porukkaa on varmasti päässyt sinnekin sisään, joten tuonne suom.-ugr. kielitieteisiin pääsee varmasti varasijoiltain. Itse luen pääaineena suomen kieltä, ja pääsykokeissa aika moni oli hakenut varmuuden vuoksi myös suom.-ugr. kielitiedettä. Päätyivät sitten monet suomen kieltä lukemaan mieluummin. Älä vielä heitä kirvestä kaivoon, toivoa on! :)
- mrikka
Ei se mahdotonta ole, mutta todennäköisyydestä on vaikea sanoa mitään. Peruutusten määrä vaihtelee vuosittain, omassa aineessani niitä on viime vuosien aikana tullut 0-20.
- toivoa liikaa
Itselläni oli 3s varasija paikasta jonne 11 otetaan enkä päässyt. Silloin kerrottiin että joka vuosi joku pääsee, mutta jos on haluttu paikka niin peruutuksia ei toki paljon varmaan tule.
Toivotaan kuitenkin että peruutuksia tulee!
- haki kans
Mä pääsin sinne sisään ekalta varasijalta, ilmoittivat tuosta mulle keskiviikkona. Jos pääsen ykkösvaihtoehtooni, niin sit kyl perun ton paikan..
- .......
Joo soitin kansliaan, niin 2 on jo päässyt varasijalta ja olen seuraava.. Joten jos yksi peruutus tulis vielä niin pitäisi päästä.
Hain suomen kieleen, mutta siinä olen varasijalla 13 joten en oikein tiedä voiko sinne päästä.. No, saa nähdä miten käy. - ehk..
....... kirjoitti:
Joo soitin kansliaan, niin 2 on jo päässyt varasijalta ja olen seuraava.. Joten jos yksi peruutus tulis vielä niin pitäisi päästä.
Hain suomen kieleen, mutta siinä olen varasijalla 13 joten en oikein tiedä voiko sinne päästä.. No, saa nähdä miten käy.Mä tosiaan pääsin toho kielentutkimukseen. Nyt oon varalla suomeen 4. sija. Et jos pääsen sinne, niin sit mä kyl peruutan ton kielentutkimuksen. Et periaattees sulla on vielä ihan mahiksia :P 7 ei oo vielä ilmottanu mitään siitä suomesta ja ilmottautumisaikaa on kuitenki neljä päivää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18711458
- 585459
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462737- 402385
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131861Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441815Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut291624Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411460Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61436Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v381387