38.kerran järjestettävä Pitsiviikko

Raumalla on nyplätty pitsiä jo kauan. Vuosina 1824-1844 Raumalla toimi pitsikoulu, joten lähes jokainen raumalainen osasi nyplätä. Pitsillä hankittiin Rauman aluelle tuolloin useita tuhansia ruplia vuodessa. Tämän päivän Pitsiviikko on viinan ja olueen viikko. oksennetaan ja riekutaan puolipukeissa juoppojen tapaan pitkin kaupunkia.
1135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Nyt olisi täällä Raumalla se pitsiviikko, joka huipentuu taas siihen ällöttävään mustan pitsin yöhön, jossa taas se sama karjalauma vetelehtii ympäri kaupungin keskustaa ja johonkin on pystytetty se pakollinen esiintymislava, jossa joku eilispäivän tähti käy apaattisena esittämässä jotain. Tuossa ohella tuo karja kiertelee eri baareissa ja kaljateltoissa yrittäen vakuuttaa itselle ja ystävilleen, että tämä on se elämän täyttymys. Eikä tuollaista juhlaa voi tietenkään viettää kuin kolmen promillen kännissä, muutenhan se ilo olisi teeskentelyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PORITAR- kirjoitti:

Raumalla on nyplätty pitsiä jo kauan. Vuosina 1824-1844 Raumalla toimi pitsikoulu, joten lähes jokainen raumalainen osasi nyplätä. Pitsillä hankittiin Rauman aluelle tuolloin useita tuhansia ruplia vuodessa. Tämän päivän Pitsiviikko on viinan ja olueen viikko. oksennetaan ja riekutaan puolipukeissa juoppojen tapaan pitkin kaupunkia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu