Mitä ekassa

mitäs ekassa neuvolassa tehdään? Täti kertoi, että noin tunti menee ja pissaamatta pitää olla 4 tuntia ennen sinne menoa.

Viikkoja on kasassa noin 9. Tehdäänkö neuvolassa mitään alapäätutkimuksia vai onko niitä vain lääkärin vastaanotolla?

Asiasta vähän toiseen, nimittäin itsestäni tuntuu jotenkin "normaalimmalta" mennä tutkimuksiin, jos ei ihan posliinia ole. Onko täällä muita, joita ajellun alapään näyttely ahistaa?
3450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hei. Ekassa neuvolassa jutellaan vaan ainakin täällä meillä. ottavat ylös tietoja ja juttelevat asioista.

sitten se toinen kysymys niin kyllä minua ainakin oudoksuttaa posliinipinnan esittelyvieraille eli tutkimuksissa olen aina viidakkomallina ollut:)

Äänestä

Ekassa neuvolassa mulla joskus helmi-maaliskuussa,
tehtiin seuraavaa:

Menin vessaan missä pissasin purkkiin, en ollut pissannut 4 tuntiin ennen pissaamista purkkiin.Purkki laitettiin sellasesta luukusta sisään ja nimilappu siihen viereen.

Sitten pääsin sisälle neuvolatädin luokse.
Siellä esiteltiin toisemme ja neuvola täti otti esille neuvolakortin jota alkoi täytellä.
Hän kyseli kuukautisista, ehkäisystä parisuhteesta ja onko vauva toivottu vai ei.
Kyseli myös muuta, mutten tarkalleen muista mitä.

Sitten otettiin verikoe 3 putkiloa verta,
hemoglobiini ja verenpaine mitattiin.
Painokin mitattiin ja suositeltiin syötäväksi rauta tabletteja ja multivita plus raskaus vitamineejä ja hiven aineita sun muita.

sitten juteltiin elämästä, ja neuvola täti kertoi kaikkea raskaudesta, ja kyseli onko ollu pahoinvointia yms. Sitten se kyseli millon epäilin olevani raskaana ja mistä päättelin olevani raskaana.
Kyseli vielä että haluanko pitää lapsen vaiko en.
Antoi jotakin lappuja nivaskan kotiin ja merkattiin neuvolakorttiin seuraava neuvola aika.

ALAPÄÄTUTKIMUS TEHDÄÄN NEUVOLASSA, MUTTA SEN TEKEE JOKO KÄTILÖ TAI NEUVOLALÄÄKÄRI.
ja se ilmoitetaan etukäteen neuvolakorttiin varattuna "lääkäri" aikana.
eli ei ekalla neuvola kerralla eikä vielä toisellakaan :)

ja se tehdään 2-3 kertaa raskauden aikana.
yleensä 1. kerralla otetaan papa koe ja tutkimus on gynekolokinen (en osaa kirjot.oikein gyneä).
Eli alapäähän laitetaan sellanen levitin ja joku juttu ja kaivellaan jne.. se sattuu vähäsen mutta jos ei jännitä niin ei paljoa. tutkimus on samanlainen kuin gynekolokilla.Ja tutkimus kesti mulla n.10 min.
Mutta mulla sovittiin että papa otetaan synnytyksen jälkeen jälki tarkastuksessa.

2. kerralla joskus 26-27 raskausviikolla alapäätutkimuksessa lääkäri käyttää vain sormia ja kokeilee onko kohdunsuu kiinni. Se ei kestä kuin puoli minuttia.

Elä turhaan pelkää ja jännitä. Hyvin se menee..
niin ja mulla on kans sama ko sulla "tuntuu normaalimmalta jos on karvoja" kun menee tutkimukseen..

Äänestä

Ekalla neuvolakäynnillä vain jutellaan ja täytellään papereita. Tavan "neuvolan täti" ei tee mitään alapäätutkimuksia! Lääkärin tapaat neuvolassa raskauden aikana vain muutaman kerran (meillä 3 kertaa, jos raskaus menee normaalisti) ja lääkäri siis katsoo kohdunsuun tilanteen eli tekee sen alapäätutkimuksen.

Lääkäriä ei ihan oikeasti kiinnosta tipan tippaa sinun alapääkarvoituksesi. Se on lääkärille aivan sama, oletko ajellut posliiniksi vai rehotatko luomuna. En ymmärrä, miksi tämä palsta on nykyään täynnä noita alapäänajelujuttuja ...
Et todellakaan tule kykenemään itse ajelemaan alapäätäsi, kun raskaus etenee tarpeeksi pitkälle, eli lopussa joudut joka tapauksessa sietämään rehotusta ellei miehesi suostu ajelemaan sinua .. ;)
Mutta tosiaan, usko pois, lääkäriä ei moinen asia hetkauta, ei suuntaan ei toiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


neuvolassa? kirjoitti:

mitäs ekassa neuvolassa tehdään? Täti kertoi, että noin tunti menee ja pissaamatta pitää olla 4 tuntia ennen sinne menoa.

Viikkoja on kasassa noin 9. Tehdäänkö neuvolassa mitään alapäätutkimuksia vai onko niitä vain lääkärin vastaanotolla?

Asiasta vähän toiseen, nimittäin itsestäni tuntuu jotenkin "normaalimmalta" mennä tutkimuksiin, jos ei ihan posliinia ole. Onko täällä muita, joita ajellun alapään näyttely ahistaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu