Citroen xantia turbo activa

jäbä

Joo eli tällästä asiaa. osaako kukaan sanoa kyseisen citikan jakopäähihnan vaihtoväliä. ja viel et autossahan on kaasujousi niin en nyt saa mistään etittyy et mikä sen oikea nimike on koksa se vuotaa ja pitäs hommaa uus.
kyse on siis vasen etu rengas.

ja jos viel fiksui löytyy niin osaako joku kertoo mallin virittämisestä mitä kannattas tehdä.

7

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veho auttaa?

      vai...

    • Olennaista olisi tietää mistä kohtaa se vuotaa koska siellä on aika paljon mahdollisuuksia. Jousipallon tii iste, tosin harvemmin vuotaa. Hydrauliikan paineputken liitos jousiylinteriin, on moottoritilan puolella lähellä tuota tolppaa. En muista varmasti ovatko Activassa nuo putket mallia jossa on kumiletku metallisten liitosputkien välissä, jos näin on niin tuo on yksi potentiaalinen vuotokohta. Siellä pyöränkotelon puolella sitten paluuletkusto yhtenä vaihtoehtona. Sitäkään en muista kummalla puolella autoa tuo aktiivijousituksen työsylinteri on mutta siinä myös yksi vaihtoehto. Samaa nestettä käyttävät sitten vielä jarrutkin, joten niitäkin kannattaa seurata. Ja kaiken lisäksi tuolla apurungon päällä kulkee erinäistä järjestelmään liittyvää putkea ja letkua, joten vuoto jonka havaitset vasemmn etupyörän luona ei välttämättä liity kyseiseen pyörään mitenkään.

      En halua olla lannistava, mutta kysymyksen asettelu kuulostaa siltä ettet tunne autoa sen vertaa että kannattaa itse alkaa selvittämään ... tekniikan tunteva kaveri avuksi niin opit samalla tai sitten suosiolla asiasnsa osaavaan huoltoon. Activa on huono kohde alkaa opetella tuon järjestelmän sielunelämää.

      Jakohihnan vaihtovälisuositus on osittain vuosimallistakin tuossa koneessa riippuvaista, mutta on koko XU-sarjassa sen verran helppo ja halpa homma että suosituksia tuijottamatta olen pitänyt 60tkm vaihtoväliä. Miksi ottaa riski koneen rikkomisesta kun edes pitkällä tasolla tiheämpi vaihtoväli ei juurikaan auton vuosikustannuksissa tunnu.

      Virittämisestiä on ollut juttua Automobile Citroën RY:n jäsenlehdessä ... liity jäseneksi niin saat varmaan pyydettyä vanhoja numeroitakin käsiisi. Samat konstit toki tuossakin oli kyseessä kuin turboihin yleensäkin, ei siinä mitään eksoottista ole. Koko asian järkevyys sitten onkin jo kyseenalaista, tehohan tuossa on jo vakiona varsin riittävä koska tehdas ilmoittaa sen alakanttiin. Vakionakin noista on irronnyt yli 200hv.

      • 80 000 km tai 5 vuotta

        Vaihdattaisin Xantiaan 80 000 km tai 5 vuoden välein, kumpi tulee ensin täyteen.

        Todennäköisesti vuotokohta on se aktiivijousituksen työsylinteri, sijaitsee etupäässä juurikin vasemmalla puolella. On ollut ennen kallis osa, en tiedä nykyistä. Toinen vaihtoehto on etujousitolpan paluuletku, mutta toisaaltaan aloittaja puhui kaasujousesta eliv vahvasti viittaisi tuohon työsylinteriin?! Etujousiputken vuodon näkee konehuoneen puolelta suoraan.

        Activa on hieno laite, mutta vaatii harrastuneisutta/mielenkiintoa asiaan sekä paksun lompakon. On se vaan sen verran erikoisempaa tekniikkaa verrattuna tavallisen Xantiaan.


    • - M -

      Mun -99:n remmin vaihtoväli on 120 tkm. Kyseessä siis 2,0 l turbo.

      Suositus: jos haluat asiantuntevia neuvoja, liity sitruunapatonki.tk:on. Lukea voi tuon palstan kirjoituksia rekisteröitymättäkin.

      • lyhennetty

        Eikös niitä remminvaihtovälejä lyhennetty? Alunperin oli 120 tkm, mutta käytännössä ei kestänyt niin pitkään.

        80 tkm tai 5 vuotta on hyvä vaihtoväli, ei tartte miettiä kestääkö vai ei.


      • - M -
        lyhennetty kirjoitti:

        Eikös niitä remminvaihtovälejä lyhennetty? Alunperin oli 120 tkm, mutta käytännössä ei kestänyt niin pitkään.

        80 tkm tai 5 vuotta on hyvä vaihtoväli, ei tartte miettiä kestääkö vai ei.

        Suzu-autossa sanottiin kyllä vielä 120 tkm, täytyypä tarkistaa. Paitsi, että mun autoon oli vaihdettu 5 v vanhana kun mittarissa oli alle 70 tkm ja nyt on mittarissa 106 tkm.


    • Hankmotaan

      Tuohan tuntuu olevan viritetty aikalailla. Vasenpaan takapyörään vähän puoltoa lisää niin kyllä pelittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      192
      1358
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      852
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      761
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      637
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      318
      612
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe