Ei nyt juuri ihottuma vaivaa, mutta vuosikausia jalkapohjissa viihtyneet syylät kyllä. Eivät ole kipeitä, mutta tosi rumia... Ja nyt pari kuukautta sitten ilmestynyt uusi tulokas on vielä kipeäkin-päkiän kohdalla oikein sopivasti... Eli kysyisin kokemuksianne syylien poistosta. mItä luulette, alkaako työpaikkalääkäri tähän toimenpiteeseen? Ja miten se tehdään?
Syylät
7
9920
Vastaukset
- hoitoa
Syylät
Syylät ovat seurausta ihon paikallisesta virustaudista. Syylät ovat enimmäkseen kosmeettinen haitta ja yleensä syylät ovat oireettomia, mutta etenkin jalkapohjissa ne saattavat aiheuttaa kipua. Syylien koko ja muoto vaihtelevat. Syylien pinta on rosoinen, usein paksun keratiinikerroksen peittämä ja halkeileva. Jalkapohjissa syylät kasvavat sisäänpäin, ja siksi niiden tunnistaminen on vaikeaa.
Syylät tarttuvat jalkapohjiin esim. pesutilojen lattioilta ja saunoista. Tehokkain tapa ennaltaehkäistä syylien syntyä on käyttää suojatossuja yleisissä pesutiloissa. Itämisaika vaihtelee 4 viikosta 8 kuukauteen.
Syylien hoito
Yleensä syylät paranevat itsestään parissa vuodessa. Syyliä voidaan hoitaa salisyylihappoa sisältävillä laastareilla ja liuoksilla.
Salisyylihappovalmisteiden käyttöön tulee kiinnittää erityistä huomiota: laastaria tai ainetta ei saa laittaa terveelle iholle ja erityisesti on vältettävä varpaiden välejä. Valmisteet kuorivat ja syövyttävät ihoa.
Rekisteröidyn jalkojenhoitajan tai jalkaterapeutin puoleen on hyvä kääntyä ongelmatilanteissa.
Lääkäri voi poistaa syyliä myös paikallispuudutuksessa laserilla, jäädytyshoidolla (Kryo) ja sähköpoltolla.
Kuinka syylä eroaa känsästä?
Kun syylää painaa sen reunoilta, se koskee, mutta känsä ei koske.
Kirjoittajat:
Kristiina Vuori, farmaseutti
Marjut Korhonen, jalkojenhoitaja
Ps. uusin syylien poistokeino on peittää syylä sähkö/ilmastointiteipillä teipillä.
Erään arvovaltaisen yliopistosairaalan anestesialääkärin vastaus miten syylät saa poistetuksi oli "ilmastointiteippi"
Syylien poisto
Helsingin Sanomat 15.10.2002:
Syylät lähtevät ilmastointiteipillä
14.10.2002 julkaistiin Yhdysvaltain lääkäriseuran lasten ja nuorten lääketiedettä koskevassa lehdessä mielenkiintoinen tutkimus. Amerikkalaistutkijat ovat havainneet, että tavallinen ilmastointiteippi voi olla riittävä hoito syyliin. Sen on todettu olevan jopa tehokkaampi kuin lääkärin antama jäädytyshoito. Tutkimuksessa puolet ihmisistä piti teipinpalaa syylän päällä kuusi päivää, poisti teipin, liotti syylää lämpimässä vedessä ja sitten hioi sitä. 12 tunnin kuluttua syylän päälle asetettiin uusi teippi ja kierrosta jatkettiin kaksi kuukautta tai kunnes syylä katosi. 85% ilmastointiteippiä käyttäneistä pääsi eroon syylistään, mutta jäähdytyshoitoa saaneista vain 60%. Teipin alla muhineet syylät katosivat neljän viikon kuluessa. Tutkijat pitävät teippiä parempana myös siksi, että se on turvallista ja koska sillä ei ole sivuvaikutuksia.
Luultavasti teippihoito estää syylän hapen saannin
ja tutkimatta on mikä merkitys teipin "ei ehkä niin ystävällisellä" liima-aineella
Liene vaikka syöpä myrkkyä ......
mutta ei siihen kuolekkaan .. - Äiti
Lapsellani oli syyliä jalkapohjissa.Kokeilimme kaikki keinot kalliista voiteista luonnontuotteisiin ilman apua.Lopulta syylät lähtivät yksinkertaisesti höyläämällä.Höylä oli muistaakseni Shollin valmistama ja siinä oli irrotettava terä, joka muistutti partakoneenterää.
Höyläämällä muutaman päivän välein kuiva syylä tasaiseksi ihoa myöten syylä katosi. - ripa
Empä tiedä soveltuuko viisauteni jalkapohjaasi ;^), mutta kotikonstit ovat usein paremmat kuin tusina kaupallisia.
Luin netistä, että syylät lähtisi palasella ilmastointiteippiä (sitä alumiinin väristä). Pala syylän päälle viikoksi ja pari uusintaa tukahduttaa viruksen. Se jopa toimi, mutta pikkupoikamme jalkapohjassa teippi ei oikein ottanut pysyäkseen, siispä laitoin sen kiinni syylään pikaliimalla. Niinpä niin ja se pikalima taisikin olla aine joka tiivisti syylän pinnan, niin ettei syylä jaksanut sinnitellä vaan hävisi.
Samaa konstia olen kokeillut peukalossakin olleeseen syylään ja näyttää tepsivän. Siis aivan olematon pisara pikaliimaa syylän keskellä hahmottuvaan koloon ja hetken kuluttua vielä luja painallus, että pinta tiivistyy ja seuraavalla viikolla saunassa syylä irtoaa.- diplomi-insinööri
Älkää missään tapauksessa menkö omin päin laittamaan pikaliimaa iholle, varsinkaan lasten! Pikaliima sisältää syanidijohdannaista. Se voi imeytyä ihon kautta verenkiertoon. Varmaan tappaa syylän, mutta voi aiheuttaa muutakin!
Kaikia rasvoja ja muita hoitoja apteekista käytin. Kävin lääkärissä polttamassa. Mikään ei tehonnut. Ostin kaupasta Rainbow monivitamiini pore. joka aamu kuukauden ajan käytin niin pikku hiljaa lähti pois. kokeilkaa
- Anonyymi
diplomi-insinööri kirjoitti:
Älkää missään tapauksessa menkö omin päin laittamaan pikaliimaa iholle, varsinkaan lasten! Pikaliima sisältää syanidijohdannaista. Se voi imeytyä ihon kautta verenkiertoon. Varmaan tappaa syylän, mutta voi aiheuttaa muutakin!
Hah onkohan tämä ”DI” saanut jo opiskelut siihen pisteeseen että tietää mitä eroa on syanidilla ja syanoakrylaatilla? Pikaliimaa se apteekin syylälakkakin, eipä nekään kauaa jalkapohjassa pysy.
- Anonyymi
Kun tämä ikivanha ketju kaivettiin nyt esiin, niin eräs kommentti joka osuu aika hyvin tuohon aloitusviestiinkin.
Luulin että päkiääni oli tullut syylä ja kokeilin kaikkia noita kikkakonsteja joita tässäkin ketjussa on kerrottu, ilman tulosta. Kun sitten menin jalkahoitajalle, ja valitin tuosta kivuliaasta syylästä, hän tutki sen ja totesi ettei kyse ole syylästä vaan pistemäisestä känsästä. Hoitaja hioi koneillaan tuota känsää pienemmänki, jolloin sain heti helpotusta kipuihin. Känsä oli syntynyt kun jalkapohja kuormittui tuosta kohdasta normaalia enemmän. Myöhemmin minulle valmistettiin yksilölliset pohjalliset jolla jalan kuormitus saatiin tasattua, eikä känsiä ole enää tullut sen jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004353
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!421996- 611657
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696