Tervehdys.
Mökille tuli väsättyä kesäkeittiö ja sitä varten jo pari kesää sitten hommasin käytettynä tuollaisen Rosenlewin kaasulieden jossa on kaksi levyä sekä uuni.
Levyt syttyy OK esim tulitikulla, mutta kun uunia pikaisesti testasin, niin sitä en saanut syttymään. Uunia varten on oma lämpötilan säätö "namikka", joka mielestäni painuu vähän alaspäin, ja sen vieressä painonappi joka ilmeisesti on piezo.
Miten uuni pitäisi sytyttää?
Entä jos piezo ei toimi, kuinka sitten toimitaan... varmaankin esim. tulitikulla saa uuninkin sytytettyä?
Kiitos etukäteen jos joku vastauksen tietää ja minut räjähdyksen vaaralta säästää!
Rosenlew kaasuliesi - miten uuni sytytetään?
7
9767
Vastaukset
- kummonen juttu olla
etit vaan mistä kohtaa se kaasu tulee sinne uunin vastuksiin (vai millä nimellä niitä kaasu-uunissa kutsutaan), liekkihän sielläkin palaa. Itellä kun luukun aukasee niin uunin pohjalla on reunoissa reikiä ja liekin näkee selvästi, itellä kaasut tulee vasemmasta etukulmasta eli siinä kun tulta pitelee ja laskee kaasua tulemaan niin hetken päästä leimahtaa...
- piezo
Meillä oli aikoinaan Upon kaasuliesi. Siinä uunin sytytys toimi seuraavasti: uunin lämpötilan säätönappulasta uuni "päälle" ja palava tulitikku uunin edessä keskellä olevan kaasuputken päälle samalla painaen napista, jolloin kaasu vasta alkaa virrata uuniin ja syttyy. Nappi on turvakytkin, joten uunista ei pääse vahingossa virtaamaan kaasua.
Turvallista loppukesää! - Piezo
Sitä turvanappia pitää painaa kaasun sytyttyä uunissa muutama sekunti, ja päästää sitten varovasti ylös. Muuten uuni sammuu itsestään.
- Mökkihöperö
Juuri noin se toimi kun neuvoit!
Eli ei se mikään piezo ollutkaan, vaan juuri tuollainen turvanappi jota piti painaa että kaasu alkoi virrata, ja sitten vielä hetken aikaa liekin sytyttyä.
Nyt on pellit ja ritilät rasvapoltettu. Jospa sitä jo tulevana viikonloppuna kokeilisi jotain uunissa kokata. Pizza voisi olla hyvä ensi testi.
Olisi saattanut tovi mennä tuon toimintaa ilman vinkkiäsi ihmetellessä, joten iso kiitos ja hyvät kesänjatkot Sinulle! :-)
- Pienviljelijä, työm.
Kiitos vinkistä, jo rupes toimiin.
- Voi elämä
Mitä jos vaan et kuitenkaan koskis, kun olet ihan käsi.
- juli881
Mites kun uunin saa syttymään, mutta se ei kestä päällä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1511853
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu121741Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va351507Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1961198- 941195
- 841114
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta354992- 62869
- 49831
- 50816