perämoottoria ostamassa

.-.

olen siis ostamassa 4t 5 heppasta peräprutkua niin mikä on järkevin ostos honda,tohatsu vai parsun?

3

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse jos täytyis noista valkata, eikä olis rahasta kiinni niin valkkaisin varmaan kevyimmän yksilön niin on myös kevyin kantaa paikasta a paikkaan b ;D
      mutta jos ei oo liikoja varaa niin toi tossu ja honta lienee kannattavia ostoksia, tuosta parsunista kun ei ole juuri kokemuksia tiedossa.
      Enkä tarkota nyt sitä että toi parsuni mikään p*ka ois, varmaan kans kelpopeli jos uskallat kokeilla. ja onhansiinäkin se takuu eli kovaa ajoa vaan ekat vuodet niin tulee taatusti mahd. viat esiin.

    • Jos tarviit nopeutta ja tehokkuutta ota Tossu, Parsunista en tosin tiedä. Honda on hiljaisin, tosin pitäsi päästä testamaan niin saisi parhaimman kuvan. Varmaan vähän veneen tyyppikin vaikuttaa.

    • ad hoc

      Miksi rajaat muut perinteiset merkit pois ja javin Honda ja Tohatsu kelpaa? Parsuniin en koskisi pitkällä tikullakaan, kokemuksen jossain venealan lehdessä oli masentavat. Pelaa ehkä, jos ajaa kerran kesässä, mutta suurempaan tarpeeseen ei riitä. Luotettavuus on tärkeä asia, ettei tarvitse kovin kaukaa kotia soutaa. Siinä ei takuukan lohduta.

      Yamaha, Mercury (=Tohatsu) ja Suzuki (=Johnson) ovat myös hyviä vaihtoehtoja. Valinta riippuu siitä, mitä ominaisuutta arvostat ja minkä merkin myyjä tekee hyvän tarjouksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9121
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      82
      8451
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      6463
    Aihe