Pölyallergiasta kärsivät!

ikinuha

Elikkäs kertokaapas huonepölyallergiasta kärsivät mitä oireita teillä ilmenee!

6

4366

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • atshii

      No sellaisia oireita on että aivastuttaa, yskittää, kurkussa on karhea tuntu. Pitäisi siivota jatkuvasti ja imuroida että oireet saisi siedettäviksi. Mitään pölynkerääjiä (nukkaiset tyynyt, kuivakukat, hörhelöiset koriste-esineet) ei kannata pitää esillä. Itse pelkään että tämä muuttuu vielä astmaksi...

    • Tomppa2

      Mulla diagnosoitiin huonepölyallergia noin viisi vuotta sitten. Olimme silloin muuttamassa ja elin reilut kaksi kuukautta muuttolaatikoiden keskellä ilman siivousta. Pölykoiria riitti naapureillekin. Diagnosointihetkellä oli oireina joka aamuinen nenän tukkoisuus, aivastelua useasti etenkin aamupäivisin ja silmien kutinaa aamuisin.
      Olen hoitanut sairautta tehostamalla siivousta. Nykyisin pölyjä pyyhitään ja petivaatteet tampataan noin pari kertaa kuukaudessa. Muuten normaali siivous kerran viikossa. Lisäksi sain selvää apua allergiapetivaatteiden (tyyny, peitto ja petari) hankinnasta. Niitä suosittelen kaikille huonepölyallergikoille.
      Pari kuukautta diagnoosin jälkeen oireet helpottivat. Sen jälkeen silmiä ei ole enää kutinut, aamuisin nenä on hyvin harvoin tukkoinen ja jos on, syynä on usein tavallinen flunssa ja avastelu on vähäistä. Ehkä kerran viikossa pari voimistunutta aamuaivastusta, mutta ei vakavampaa. Allergia ei vaikuta mielestäni elämääni, kunhan muistamme siivota. Vieraassa paikassa nukkuessani aamulla voin olla tukkoisempi.
      Perheessämme on myös ollut koko ajan kissa, joka ei ole käsitykseni mukaan pahentanut mitenkään huonepölyallergiani oireitani. Kissaa ei päästetä makuhuoneeseemme, eikä etenkään sänkyymme.
      Minulla ei ole muita allergioita. En ole syönyt allergiaan mitään lääkitystä koko aikana.

    • limakurkku

      Minullakin on pölyallergia ja luultavasti keuhkoahtaumatauti.En tiedä ovatko ne yksi ja sama tauti vai ei.Sain lääkkeen ahtaumaan.Meinaan tukehtua kun hökäisen sen.Lopetin kun siitä ei ollut apua.Jos olen muualla kuin kotona,niin ei yskitä niin paljon.Olen n.70 v enkä jaksa siivota joka päivä.Mitä teen.Pitääkö palkata siivooja vai muuttaa uuteen siivottuun asuntoon?

    • astmatiikko

      Mä oon 14-vuotias ja mulle tehtiin allergia testit mitkä lie ja tuli kunnon lista asioista joille oon allerginen: kissat, huonepöly, siitepöly, koivu... En ees muista niitä kaikkia. Mitä mun pitää tehä ny? Pidän huoneeni aina puhtaana ja isäni luona o 2 kissaa eikä oo ikinä tullu mittää oireita minkään jutun kanssa muutalu ulkona siitepölykauden aikaan. Miten mun pitää muuttaa siivoamis tapaani sun muita rutiinejani?

      • Mauku

        Jos et saa oireita kuin siitepölystä älä muuta mitään ota vain allergialääkettä siitepölykauden aikana. Minulle ei kaikki kissat aiheuta allergiaa riippuu turkista ja rodusta. Isäsi kissat ei aiheuta sinulle oireita onneksi


    • allergikko

      astmaatikko...siis sulla allergioita eikä oireita...esim kotonasi?

      No itsellä pölyallergiaa ja silloin makkarin pitää olla mahd siisti, ei paljon tavaraa, lattioiden ja muiden pintojen pyyhintä pari kertaa viikossa.
      Tyynyjen, peittojen ja vuodevaatteiden säännöllinen pesu 60 asteessa. ..itse pesen tyynyt ja peitot n 3X/vuodessa. Patjan imurointi yms.
      Koska olet vielä nuori niin huoneessasi on kaikki tavarasi.... niiden säilyttäminen kaapeissa olisi ihan ok...eli ei avohyllyjä.

      Siitepölyn aikaan ikkuna kiinni eikä pyykkien kuivatusta ulkona.

      Jos et oireile kuin vain siitepölyn aikaan niin ole huoleti muista tuloksista...kuitenkin pitäen huonettasi mahd pölyttömänä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      91
      2086
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1353
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      137
      1025
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      218
      965
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      846
    6. 95
      833
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      79
      731
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      724
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      707
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      76
      639
    11. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      611
    13. 44
      598
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      477
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      462
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      460
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      454
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe