X-79?

Onko kyseinen X sopiva retkiveneeksi vai onko liian kisamainen? Entä asumismukavuus, onko tilaa neljälle aikuiselle? Onko noissa septitankillista WC:tä? Heikkoudet? Vahvuudet? Joutuuko venettä reivaamaan aikaisessa vaiheessa vai kestääkö tuulta?

Kiitos tiedoista etukäteen!
41091
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllähän tuo X-79 soveltuu varmasti retkiveneeksi. Tosin purjehtiminen on hieman vaativampaa kuin monella muulla vastavankokoisella, ei näin sekeästi kisaveneeksi tehdyllä veneellä. X-79 on pituuteensa nähden leveä ja lisäksi täysin tasapohajinen vene. Tämä takoittaa, ettei venettä saa päästää liikaa kallistumaan, jos haluaa ottaa suorituskyvystä kaikki irti. Koska purjeita on runsaati, on venettä erityisesti luovilla vaikea purjehtia pienellä miehistöllä, tosin neljä aikuista riittää veneen pystyssäpitämiseen vielä kohtalaisessa tuulessa. Pienellä miehistöllä tai myös kokemattomalla retkimiehistöllä joutuu siis melko varhaisessa vaiheessa reivaamaan. Tämä ei sinänsä haittaa, mutta kaikkea suorituskykyä ei näin saa otettua. Avotuulella sitävastoin voi pienelläkin miehistöllä päästä nautiskelemaan upeista surffeista. X-79 onkin kokoisekseen veneeksi jollamainen purjehdittava.

Se, onko tilaa neljälle aikuiselle riippuu erittäin paljon henkilöistä. Varsinaiseti X-79 ei varmaankaan ole ajateltu pidempiaikaiseen neljän aikuisen oleskeluun. Makuupaikat varmasti on, mutta muuten tilat alkavat varmasti käymään ahtaiksi. Itse en ole nähny yhtään X-79 varustettuna septitankilla, jos tilaa on, voi sellaisen kai asentaa.

Jos itse epäilet X-79 liian kisamaiseksi retkiveneeksi voi se olla sinulle juuri sitä. Veneen käyttötarkoitus ratkaisee sen, minkälainen vene kannattaa hankkia. Myös se, minkälaisella miehistöllä aioit purjehtia. Osaavissa käsisä X-79 toimii, mutta jos aioit vain retkeillä, löytyy hintaluokassa varmasti soveltuvampia vaihtoehtoja.

Äänestä

www.nakterhuset.segling.se on kirjoittanut tästä(kin) veneestä hyvän jutun.

Äänestä

Leveys tekee veneestä sisätiloiltaan avaran. Ollaan hyvin vietetty lomaa neljällä ja jopa viidellä aikuisella. Myös suuri istuinkaukalo lisää käyttömukavuutta. X on tiloiltaan aivan ylivoimainen vaikka H-veneseen verrattuna, josta aikaisempia kokemuksia retkikäytössä.

Purjehdusominaisuuksiltaan vene on jollamainen, mutta retkipurjehduksessa kovemmalla kelillä ollaan monesti otettu 2 reiviä ja fokka keulalle niin meno rauhoittuu. Kun on 2 reiviä isossa, ei barduunoihin tarvitse enää koskea vaan molemmat puolet vedetään kiinni. Ison toppi tulee silloin barduunan kiinnityspisteen alapuolelle. Veneen keveydestä johtuen ei pienempi purjepinta venettä pysäytä. Vauhti vain paranee kun vene oikenee. Hyvin ollaan pärjätty kovassakin kelissä kahdestaan, ilman tasapainottavaa miehistöä laidalla. Suuri purjepinta ja veneen herkkyys ovat sitten loistavia ominaisuuksia kesän keveissä lomakeleissä, joissa pystyy pyyhkimään ohi isommistaan..

Lisää infoa veneestä www.x79.info

Äänestä
  • Olet varmaankin oikeassa. Itselläni oli aikoinaan Inferno 26 ja kaverillani samaan aikaan X-79. Ainoa yllätys kokemattomalle saatta olla, että kova keli näillä veneillä ja pienellä mihistöllä alkaa varsin alhaisesta tuulennopeudesta ja tuulen yltyessä reivirivit loppuvat kesken. Pelkällä keulapurjeella ominaisuudet varsinkin luovilla ovat huonot ja matkanteko alkaa muistuttaa selviytymistä. Inferno 26:n ensimmäisiä yksilöitä (kevyempi köli) ei kyllä istu pystyyn mikään miehistö, toisin kun X-79:n.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


S.A.Il kirjoitti:

Onko kyseinen X sopiva retkiveneeksi vai onko liian kisamainen? Entä asumismukavuus, onko tilaa neljälle aikuiselle? Onko noissa septitankillista WC:tä? Heikkoudet? Vahvuudet? Joutuuko venettä reivaamaan aikaisessa vaiheessa vai kestääkö tuulta?

Kiitos tiedoista etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu