Menossa syksyllä iltalukioon, mutta sitä ennen pitäisi kerrata peruskoulun ruotsin kielioppi. Kertokaa joku kirjan nimi, josta voisi kerrata peruskoulun ruotsin kieliopin ja jota voi lainata pk-seudun kirjastoista.
Ruotsin kieliopin kertaus, mikä kirja?
asdf
31538
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aika vaikea sanoa, mistä kertaisi juuri peruskoulun kieliopin, kun kerran sulla ei luultavasti enää ole yläasteen ruotsinkirjoja...
Aluksi ajattelin ehdottaa itse ihan abien kieliopin kertauskirjoja (esim. abi svenska), mutta luultavasti se on liian haastava, enkä tiedä saako sitä edes kirjastosta.
Itse suosittelisin kuitenkin, että katsot, mikä kirjasarja sinulla tulee olemaan käytössä iltalukiossasi. Nimittäin (lähes) kaikkien lukion ruotsin kirjasarjojen mukana tulee oma kielioppi -kirja (esim. Kanal grammatik och praktik), joka sinun tulee jokataupauksessa hankkia, niin sen voisit ostaa vaikka etukäteen ja kertailla sieltä tuttuja asioita ja jättää sitten väliin ne asiat, mitkä käydään vasta itse lukiossa läpi. Et menetä sinänsä mitään, kun jokatapauksessa joudut ostamaan sen (sitä ei missään nimessä kannata vain lainata, koska sitä sitten käytetään jokaisella ruotsin kurssilla). Toki ongelmana saattaa olla se, että asiat on kerrottu kielioppikirjassa luultavasti laajemmin ja yksityiskohtaisemmin kuin yläasteella, mutta mitäpä haittaa uuden oppimisesta nyt olisi? :D
Nyt kun katselin tuota Otavan tarjontaa vähän tarkemmin, niin ainakin "Starta på nytt -kirja" on tarkoitettu juuri peruskoulun ruotsin kertaukseen! Siinä nähtävästi kerrataan keskeistä sanastoa, rakenteita sekä kielioppia eli ihan hyvältä paketilta kuullostaa jos vaan innostusta riittää. En sitten tiedä löytyykä sitä kirjastosta, mutta tässa nyt ainakin tietoa siitä ja alempana linkki suomalaiseen kirjakauppaan mistä sen voipi ostaa sitten:
http://www.otava.fi/oppimateriaalit/oppimateriaali_sarjat/starta/
http://www.suomalainen.com/sk/servlets/ProductServlet?action=productInfo&productID=534314&backURL=http://www.suomalainen.com/sk/servlets/ProductServlet?productFamily=3646&action=nextSearch
Tsemppiä lukioon!
Ainakin minun ilta-/etälukioissa on ollut lukio-opintoihin valmentava kurssi ruotsissa (myös englannissa, äidinkielessä ja matikassa). Siellä nimenomaan kerrataan peruskoulun sanastoa ja kielioppia. Meillä ainakin on lisäksi opeteltu uusia opiskelutekniikoita oppimisen tehostamiseksi. Uskoisin, että kyseinen kurssi löytyy jokaisesta lukiosta, varsinkin nimenomaan iltalukiosta. :) Siellä opiskelee vanhojakin ihmisiä, joilla on todennäköisesti vuosikymmeniä edellisestä opinnoista . Ai niin, kirjana tosiaan tuo Starta på nytt tuntuu olevan yleinen kyseisillä kursseilla ja se on melko selkeä. :)
Tsemppiä ruotsin opiskeluun!
Framsteg kertaa peruskoulussa (7. luokalta alkavan) ruotsin peruskieliopin. on muutenkin hyvä kirja.