Moikka,
Osaatteko kertoa mistä kannattaisi lähteä etsimään Yamaha V-max moottoripyörää ja missä hinnoissa pyörii suurinpiirtein?
Olen aloitteleva motoristi ja iskin silmäni tuohon.
Kiitokset vinkeistä!
Osaatteko kertoa mistä kannattaisi lähteä etsimään Yamaha V-max moottoripyörää ja missä hinnoissa pyörii suurinpiirtein?
Olen aloitteleva motoristi ja iskin silmäni tuohon.
Kiitokset vinkeistä!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niin kyseessähän voi olla provo millä saataisiin aikaan katkera kirjoittelu mutta jos et ole koskaan ennen ajanut moottoripyörää niin unohda 1200 kuutioinen 145 hv maxi!
Voi kuule minulla on parempaakin tekemistä kun tulla mitään provoilemaan. Olisit voinut perustella miksi en voisi aloittaa kyseisellä pyörällä?
Ei ollut tarkoituskaan ajaa mitään ylinopeuksia, no ehkä suljetulla alueella sitten taitojen kartuttua. Haluan vain kerralla hyvän pyörän johon olen sitten tyytyväinen seuraavat 15 vuotta vähintään.
Vai onko niin ikävästi, ettei aloittelijat ole tervetulleita tänne keskustelemaan kokeneiden kanssa? Toivottavasti ei.
Homma on tietysti ihan täysin omasta päästä ja harkinnasta kiinni. Itse aloittelin tonnisella cebarilla ja hengissä ollaan vieläkin. Itse halusin aloittaa heti isosta.
Niin no kyllähän toi 1200 kuutioinen ja 145 hv on aika hyvä syy. Mutta jos tuntuu siltä että tyhjästä v-maxiin niin mikäs siinä sitten mutta mene nyt edes ennakoivan ajon / tai muuhun kurssille niin saat ainakin enemmän iloa hommasta. ite alotin aikoinaan 18 vuotta sitten 350 hondasta jne..
Voin kyllä sanoa näin yhden päivän v-max kokemuksen jälkeen että aika hätäinen peli on verratuna nelipyöräisiin kulkuneuvoihin.
Totta. Onhan se parempi, että hakee tuntumaa koulutuksen pienemmän pyörän kautta ennenkuin hyppää v-maxin sarviin kun ei ole ennen moottoripyörällä ajanut.
Tällaiset kuskit, jotka aloittavat liian ärhäköillä peleillä ovat varmaan aika suuressa riskissä joutua onnettomuuteen vaikka malttia ja ikää olisikin - kokemus kun tulee vain kokemuksen kautta.
Mutta ei silti - haaveistaan pitää pitää kiinni ja toteuttaa ne! (kunhan järki on mukana)
Eiköhän melkein mikä tahansa värkki ole liian ärhäkkä ellei muista sananlaskua "maltti on valttia". Itselläni tosin suuntaus on just "pienempiin päin", eli kortin ajoin noin 90 hv pyörällä ja oma mopo tuottaa semmoiset 50 hv, vaikka rutkasti isompi kone onkin. Ei sillä, tuo 50 hv riittää sekin mainiosti itsensä telomiseen :-)
Ainiin ja kyllähän kevareillakin mennään mukkelismakkelis toisinaan. Konetehossa siis ei liene syypää vaan aivan jossain muussa...
Onhan se ehkä vähän epätavallista aloittaa mp-harrastus v-maxista, joka kyllä tunnetaan aika rivakkana pyöränä. Itse aloittelin 500-kuutioisella, ja se oli mun mielestä hyvä ratkaisu. Perustelen sen sillä, että 500-kuutioinen on kevyempänä ja ketterämpänä pyöränä esim. v-maxia huomattavasti helpompi ajettava. Oppii ensin perusasiat pienemmällä pyörällä niin on sitten helpompikin hypätä ison pyörän selkään. Toiset taas aloittavat suoraan tonnikuutioisista, ja se taas on heidän mielestään parempi ratkaisu. Ja toisaalta itse jaksoin ajaa 500-kuutioisella pyörällä vajaa yhden kesän. Kyllä se niin on, että jos sen v-maxin haluat, niin kyllä sun se pitää ostaa. Rauhallisesti alussa, että tottuu. Kyllä pienemmälläkin pyörällä pääsee hengestään, jossei sitä hallitse.
Ottaen huomioon jo pelkästään V-maxin painon ja yleiset ajo-ominaisuudet, haluaisin kyllä olla näkemässä kuinka hyvin aloittelija tekee sillä esim. autokoulutyyppiset hidasajo- ja pujottelusuoritteet :) Ja mitä taas korkeaan tehoon tuleen niin sanoohan se jo järkikin että aloittelijalla on yleisesti ottaen suurempi riski ulosmitata taitonsa nopeammin kuin kokeneella kuskilla. Toki asenne vaikuttaa asiaan...mutta musta jotenkin tuntuu että varsin harva hommaa v-maxin leppoisaa cruisailua varten ;) On kuitenkin samaan hengenvetoon todettava, että ajetut vuodet eivät ole suoraan verrannollisia pyörän käsittelykykyyn, sillä onhan siinä valtava ero että onko ajokokemus hankittu toriparkissa ja suorilla valtateillä vai esimerkiksi moottoriradoilla ajoharjoitellen/kilpaillen.
empä nyt keksi mitään syytä miksei sitä harrastusta voi maxilla aloittaa koska itsekin näin olen tehnyt.Takana kaksi kesää ilman sakkoja tai haavereita,kaikki on kiinni omasta asenteesta mutta pakko myöntää että se piru siellä korvan takana aina välillä yllyttää vääntämään kahvaa jos kotilo roikkuu perseessä kiinni tai ajelee alinopeutta edessä.Osta pois ei tarvi katua mutta katso ensin vmxclubfinland sivut sieltä löytyy asiasta enemmän tietoa,oma maxikin saattaa olla kaupan jos hinnasta päästään sovintoon.