Oulu, Haukipudas, Kello

Olen pulassa. Tietääkö kukaan hyviä hääpaikkoja Oulusta, Haukiputaalta tai Kellosta?
48201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Meillä oli vasta ihan sama ongelma. Asiat järjestyivät kuitenkin parhain päin. Tietysti nyt pitäisi ensin tietää milloin sun häät on ja paljonko vieraita? Millainen budjetti. Paikkojahan kyllä löytyy....riippuen em.asioista.

Äänestä

Kellon nuorisoseura (löytyy puhelinluettelosta),
Koivuhaka (ehkä Pelastakaa lapset RY:n hallussa
Haukiputaan Halosenniemessä),Heiton talo (Niemeläntörmällä Haukiputaalla),Villa Salmenranta
(Oulu,www.villasalmenranta.com)Tervatoppilan kartano (Oulu,löytyy puhelinluettelosta),samoin Maikkulan kartano. Oulunsuun pirtti (Kastelli) ,
Koskelankylän valo (Koskela),Honkapirtti (pateniemi). Näiden viimeksimainittujen yhteystietoja en ihan tarkkaan tiedä,mutta saanet
ne selville? Toivotan onnea paikan löytymiseen.

Äänestä

Hei,
haluan sanoa varottavan sanan Villa Salmenrannasta. Kaunis juhlapaikka kyllä, mutta kun meillä oli siellä juhlat he möivät viikonlopun tuplana. Olimme varanneet hyvissä ajoin (edellisenä kesänä) juhlapaikan koko viikonlopuksi ja muutamaa päivää ennen häitä sieltä soitetttiin, että heidän tutulla on siellä sunnuntaina sitten rippijuhlat, että pitää tulla aamulla klo.8 siivoamaan. Ihmettelin asiaa ja varmistin emmekö olleet sopineet koko viikonlopusta ja sieltä vastattiin, että he nyt lupasivat kun on tuttujen perhe kyseessä. Ei edes selittelyt siitä, että meillä on hääyö , auttaneet. Jouduimme maksamaan koko viikonlopusta ja rippijuhlia viettämään tulleet kiittelivät meitä ja sanoivat, että eikö ole kiva kun ei tarvi maksaa koko viikonloppua (harmi, että eivät sanoneet tätä minulle sillä olisin sanonut heille totuuden). Maksoimme laskun kun piti lähteä häämatkalle, mutta jäi paha mieli moisesta. Ehkä Lasaretti tai Tervasaari järjestää asiat mukavemmin? Tsemppiä juhlapaikan hakemiseen.

Äänestä

Menee vähän viitearvojen ulkopuolelle, mutta olin viime kesänä häissä Kiimingin puolella jollain nuorisoseuralla. Nimi olisi saatanut olla Toivolan Ns? Upealla paikalla Kiiminkijoen törmällä. Voit harjoitella kolmiomitauksen alkeita määrittelemällä sijainnin Kiiminkiin: 20 km Ouluun ja 15 km Haukiputaalle. Matkat kirkko-nuorisoseura-jatkot Oulussa sujuivat sekä omilla autoilla että varsin sujuvasti tilatakseilla. Kahdeksan henkeä taksiin ja kustannukset pysyivät kurissa. Kiitokset myös Haukiputaan, Kiimingin ja Oulun takseille palvelusta, joka täällä pääkaupunkiseudulla on jo historiaa.

Itse nuorisoseura ei paljon esittelyjä kaipaa, jos on käynyt yhdelläkään toisella ns:lla. Juhlasaliin mahtui n. 100 henkeä ja seisova pöytä oli katettuna "baarin" puolelle. Parina viime vuotena olen käynyt useissa kavereiden häissä sekä järjestänyt yhdet omat, joten sen verran perspektiiviä löytyy paikan arvioitiin. Asteikolla 0-5 antaisin paikalle arvosanaksi nelosen. Tämä kokemus siis kesähäistä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miina kirjoitti:

Olen pulassa. Tietääkö kukaan hyviä hääpaikkoja Oulusta, Haukiputaalta tai Kellosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu