En enää muista koneeni salasanaa, enkä siis pysty asentamaan siihen uudestaan puuttuvia ajureita (enkä tämän takia pysty käyttämään skanneria ja zippiasemaakaan).
En myöskään pysty muuttamaan käyttäjäasetuksia tuolta järjestelmäasetuksista. Mitäs teen? Asennan koko käyttiksen uudestaan?
En myöskään pysty muuttamaan käyttäjäasetuksia tuolta järjestelmäasetuksista. Mitäs teen? Asennan koko käyttiksen uudestaan?
Vastaukset 4
Vanhimmat
käynnistä kone asennusrompulta, siinä muistaakseni oli salasanan nollaus toiminto.
Taidan olla oletettuakin kädettömämpi tämän koneen kanssa, kerro siis vielä miten käynnistän koneen levyltä? Ei kai tiedostot katoa samalla?
Siis laitat sen koneen mukana tulleen CD:n tai DVD:n sisään käynnistät koneen uudelleen ja pidät koneen käynnistyessä c näppäintä näppäimistöltä pohjassa, niin kone käynnistyy cd asemalta. Sieltä em. apuohjelma kai löytyy jonkin painikkeen alta...
Mutta älä ihmeessä unohda OS X:n salasanaa. Et voi asentaa edes ohjelmia koneeseesi jos et muista sitä. Käytä vaikka omaa nimeäsi, mutta älä unohda sitä.
Unix koneissa kaikki on oletuksena kielletty, et saa edes kovalevyä tyhjäksi ilman salasanaa.
Tietty voi logata rootina pitämällä omppu s pohjassa, mutta sitten pitää todella tietää mitä on tekemässä.
ja sitten, kun olet saanut sen systeemis toimimaan, ja muistat salasanan, jemmaa se X:n asennuslevy niin, ettei vieraat pääse vahingossa kokeilemaan noita aiemmin mainittuja ohjeita!
R