Kuinka menee

Haluan tarkistaa...

Olemme eronneet vaimoni kanssa. Asuimme vaimoni nimissä olleessa talossa, joka on nyt myynnissä. Talo on vakuutena pankin lainoille. Onko niin, että kun talo menee kaupaksi, kaikki raha menee vaimolleni eikä siitä mitään kuulu minulle. Meillä ei ole avioehtoa.

5

1087

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole avioehtoa

      ja liittonne on kestänyt enemmän kuin yhdestä viiteen vuoteen. Niin talosta ottaa ensin pankki oman osuuden ja loput jaatte keskenään. Vaimollesi tulee veroja 28 % mukaan ja sinun on tasinkoa.

      Mutta onko ensi pitää tehdä ositus, jossa nähdään kuinka paljon kukin maksaa tai ei maksa. Se on tehtävä ennen kauppaa ja se tehdään sen päivän mukaan milloin olette jättäneet erohakemuksen käräjäoikeuteen. Siitä lähdetään liikkeelle.

      Onko velat kokonaisuudessaan vaimon nimissä? Jos on niin ne vähennetään ensin vaimon varoista. Lisäksi lasketaan sinun varat ja velat. (autot, osakkeet, kesämökit jne.) Osituslaskelma on pohjana tasingolle ja sen mukaan edetään.

      • kestoon liitty

        se että jos liitto on lyhyt aikainen, on vaimollasi mahdollisuus hakea osituksesta tuleen tasinkojen alentamista oikeudesta, vedoten sinun saamaan ansiointomaan omaisuuden saantiin.


      • >

        Höpö höpö ! Puhut myyntivoiton verotuksesta, jota joutuu maksamaan asuntonsa myymisestä vain JOS siinä asuttu alle kaksi vuotta, muutoin ei.

        Toisekseen, veroa maksetaan vain VOITOSTA, eli hankintahinnan ja myyntihinnan erotuksesta.

        Tulkintasi tasingosta meni myös pieleen, tai ainakin oli erittäin vajaavainen vastaus (nenisi kuvaallasi tavalla vain jos toinen täysin varaton ja toisella varallisuutena vain se talo). Tasinko kun ei ole puolta asunnon myyntihinnan ja velan erotuksesta... koska tasinkoon vaikuttaa kummankin puolison varallisuudet, ei ainoastaan toisen yksi omaisuuserä.


    • Asunnon myyntihinta (tai arvo) ja asuntovelka vaikuttavat puolison/puolisoiden nettovarallisuuteen. Eli, voi olla, että saat tasinkoa puolisoltasi... mutta siihen vaikuttaa myös sinun omaisuutesi ja velat.

      Osituksessa teille kummallekin lasketaan nettovarallisuus, se on:

      oma omaisuus
      puolet yhteisestä omaisuudesta
      - omat velat
      - puolet yhteisitä veloista
      ===============================
      XXX.XXX EUR

      Tasinko rikkaampi maksaa köyhemmälle niin paljon että nettovarallisuudet yhtä suuret. Jos toisen nettovarallisuus on nolla, niin tasinko on puolet rikkaamman varallisuudesta. Huom. negatiivinen nettovarallisuus ositusmatematiikassa on nolla.


      Eräs vastaaja kirjoitti osituksen sovittelusta, jota voidaan soveltaa mm. lyhyissä avioliitoissa. Tarkkaa määritelmää lyhyelle avioliitolle ei ole, mutta käytännössä alle 2 vuotta kestäneitä usein sovitellaan (ks. Avioliittolaki 103b §) ... eli tasinkoa tulee vähemmän tai ei lainkaan kuin itä yllä oleva "matemaattinen" kaava antaisi.

    • nix nax

      Pankki ottaa kauppahinnasta päältä omat saatavansa. Loppukauppahinta suoritetaan exällesi, joka myytävän asunnon omistaa. Välillänne toimitettavassa omaisuuden osituksessa ehkä saat exältä tasinkoa, jonka määrään kauppahinta vaikuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe