Minkä merkkiset iskarit?

Olisi Venton iskareden vaihtoprojekti tulossa. Autoa on ajettu 193 000 (vm 93) ja alkuperäiset taitaa vielä olla alla.
Kertopaahan nyt alan ammattilaiset mitkä iskarit kannattaa valita. Markkinoilla on kaikenlaisia merkkejä josta Monroe ja KYB ovat vahvasti tyrkyllä. Hintahaitarikin on melko laaja alkaen 18 EUR/kpl aina johonkin 60 Euroon. Auto on suht koht vanha joten ei olisi tarkoitus satsata mihinkään uusiin Monroe Reflex -tyyppisiin tehojuhtiin vaan ihan normaalit nesteiskarit joka sitten kestäisi yhtä pitkään kuin nykyisetkin, eli > 10 v. Pääasiallinen ajo on taajama-ajo asfalttitiellä.
Tarkoitus on vaihtaa kaikki iskarit ja teettää työn jossain pajalla pääkaupunkiseudulla.
81096
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Bilsteinistä on pelkästään hyviä kokemuksia, kybillä on ollu hiukkasen ongelmia ja bilsteinit
ei maksa juurikaan sen enempää.

Äänestä

Kaveri laittoi Golf III Gti:n iskarit Ventoonsa ja oli hyvä ajaa kun koeajoin, niitä saa tarvikeliikkeestä edullisesti. Merkki oli Sasch. Jousina olivat vakiojouset. Iskarit maksavat pari-kolmesataa euroa / kierros.

Lisäksi kannattaa uusia puslat, sillä parantaa melkoisesti alustaa Golf3:ssa ja Ventossa.

Ajoin samana iltana Golf III Gti 2.0 16v:tä jossa oli kehutut Konin Keltaiset (Koni sport, n. 600 eur) ja jotkut mitäänsanomattomat OR-madallusjouset, jälkimmäinen alusta ei ollut niin mukava kaupunki-ajossa kuin ensinmainittu. Tähän saakka olin haaveillut Golf III:seeni Konin sportteja ja Eibachin jousia mutta nyt mieli muuttui.

Ajoin edellisellä autollani (Golf II) pari vuotta -40 mm madallettuna ja kun alustasarja oli halvin mahdollinen niin ei se mukava ollut. Paikat eivät lähteneet hampaista eikä selkäkään kipeytynyt mutta sivuttaisheilunta kaivonkansien jälkeen pienellä nopeudella oli kamalaa, samaten 110 km/h mittarinopeudella ajaminen maantiellä loivaan kuoppaan. Mukulakivistä puhumattakaan.

Käsitin että KYB on japanilaisissa suosittu iskarimerkki, ei varmaan huono valinta ja Monroe on keski-ikäisten junttien valinta, "kun on radiossakin kehuttu niin pakko olla hyvä". Monroen kanssa ei voi käyttää madallusta.

Äänestä
  • Lisäys: alkuperäiset taitaa olla Boget, kysäisepä tarjous varaosaliikkeestä myös niistä.

    Äänestä

  • Golf3 kirjoitti:

    Lisäys: alkuperäiset taitaa olla Boget, kysäisepä tarjous varaosaliikkeestä myös niistä.

    samaa tavaraa...

    Äänestä

  • Minulla on Borassa -35mm alustasarja ja siihen ainakin löytyi oikeat iskarit Monroelta ja ajettavuus on aivan loistava. Täytyy vain osata kysyä sopivia.

    Äänestä

Itsellä on sama homma suunnitteilla nyökkivän Golfin kanssa (vm. -94, 195 000 km). Joten mielenkiintoista lukea näitä mielipiteitä. Edelliseen autoon laitoin KYB kaasut, mitkä oli kaasuiskareiksi melko edulliset ja toimi ok.

Mistä muuten saa iskareita hintaan 18 eur/kpl?

Alkuperäisetkin näyttää olevan melko edullisia:
Eteen 49,60 / kpl
Taakse 38,00 / kpl

Äänestä
  • ...oli näköjään jotain Monroen iskarit "sisäänheittohintaan" 18 EUR/kpl.
    Kuka muuten niitä alkuperäisiä iskareita myy muut kuin merkkikorjaamot? Motonet?

    Äänestä

Irrotin omasta autostani bilteman iskarit. Öljyt olivat lörähtäneet ulos, vaikka iskarit olivat muuten uuden näköiset. Hain romikselta vanhat monroet ja hyvin iskut vaimenee!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sam kirjoitti:

Olisi Venton iskareden vaihtoprojekti tulossa. Autoa on ajettu 193 000 (vm 93) ja alkuperäiset taitaa vielä olla alla.
Kertopaahan nyt alan ammattilaiset mitkä iskarit kannattaa valita. Markkinoilla on kaikenlaisia merkkejä josta Monroe ja KYB ovat vahvasti tyrkyllä. Hintahaitarikin on melko laaja alkaen 18 EUR/kpl aina johonkin 60 Euroon. Auto on suht koht vanha joten ei olisi tarkoitus satsata mihinkään uusiin Monroe Reflex -tyyppisiin tehojuhtiin vaan ihan normaalit nesteiskarit joka sitten kestäisi yhtä pitkään kuin nykyisetkin, eli > 10 v. Pääasiallinen ajo on taajama-ajo asfalttitiellä.
Tarkoitus on vaihtaa kaikki iskarit ja teettää työn jossain pajalla pääkaupunkiseudulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu