Tapahtuneita tosijuttuja

Aivospurgiainen

Stadissa oli ennen Leppäsuon Esson takana alarinteessä autio tontti, josa kasvoi kaikenlaista puskaa. Heitin vaimon aamulla kuudeksi töihin Marian sairaalaan ja poikkesin siihen Essolle vastapäätä ostamaan röökiä.

Puskista kömpi pari pöhnäistä parkkipaikalle, promilleja oli kyllä vielä tallella melkoisesti. Toinen oli kokeneempia "alan miehiä", mutta toinen tumma puku ja valkoinen paita päällä, kravattikin kaulassa. Värit toisin olivat puskassa saaneet uusia sävyjä. Tämä herrasmies kysyi kohteliaasti ja huolellisesti muotoillen:
- Anteeksi herra, voisitteko lahjoittaa viisi markkaa olutkulttuurin edistämiseen?

Olen kyllä kuullut kaikenlaista pummaamista, mutta tämä oli minusta niin hyvä, että kundi oli femmansa ansainnut.
----------------------------------------
Sdadin historian kuuluisimpia spurgupummeja kautta historian on Arska - ei kuka tahansa arska, vaan kaikkien arskojen kantaisä. Arska oli palelluttanut talvella molemmat jalknsa niin pahoin, että ne oli jouduttu amputoimaan polvien yläpuolelta. Hän liikkui jonkinlaisen rullalaudan avulla ja lykki käsillä vauhtia, jos ei ollut kaveria työntämässä hartioista.

Arska oli aika pahansisuinen, kun promillet laskivat. Hän saattoi kyllä pyytää ketä tahansa vastaantulijaa lykkäämään muutaman sata metriä, ja vastaantulija sai kuulla kunniansa, jos ei suostunut.

Kaverini kertoi, että Arska oli kerran kerjäämässä Espan kappelin nurkalla, kun hän oli menossa Kauppatorille. Kaveri oli heittänyt muutaman kolikon. Takaisin tulleessa Arska oli huutanut taas kaverille ja pyytänyt puurorahaa.
- Justhan mä sulle äsken annoin, sanoi kaveri.
- No perkelettäkö siinä sitten koko ajan jaloissa pyörit, karjaisi Arska.

0

2264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä on ollut

        Ihanin kohtaamisemme?
        Ikävä
        39
        665
      2. Mikä on suurin syy

        Ettet halunnut minua?
        Ikävä
        86
        638
      3. Sinä mies olisit

        ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
        Ikävä
        31
        580
      4. Poliisin potkija

        Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
        Haapavesi
        16
        578
      5. Miksi jätit minut

        Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
        Ikävä
        38
        537
      6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

        Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
        Ikävä
        49
        511
      7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

        läheisillesi? 🤔
        Ikävä
        34
        502
      8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

        Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
        Ikävä
        62
        495
      9. Mitä haluaisit

        Sanoa itsellesi juuri nyt?
        Ikävä
        63
        491
      10. Kaipaatko vielä exää?

        Jos olet ihan rehellinen
        Ikävä
        68
        479
      Aihe