Tapahtuneita tosijuttuja

Aivospurgiainen

Stadissa oli ennen Leppäsuon Esson takana alarinteessä autio tontti, josa kasvoi kaikenlaista puskaa. Heitin vaimon aamulla kuudeksi töihin Marian sairaalaan ja poikkesin siihen Essolle vastapäätä ostamaan röökiä.

Puskista kömpi pari pöhnäistä parkkipaikalle, promilleja oli kyllä vielä tallella melkoisesti. Toinen oli kokeneempia "alan miehiä", mutta toinen tumma puku ja valkoinen paita päällä, kravattikin kaulassa. Värit toisin olivat puskassa saaneet uusia sävyjä. Tämä herrasmies kysyi kohteliaasti ja huolellisesti muotoillen:
- Anteeksi herra, voisitteko lahjoittaa viisi markkaa olutkulttuurin edistämiseen?

Olen kyllä kuullut kaikenlaista pummaamista, mutta tämä oli minusta niin hyvä, että kundi oli femmansa ansainnut.
----------------------------------------
Sdadin historian kuuluisimpia spurgupummeja kautta historian on Arska - ei kuka tahansa arska, vaan kaikkien arskojen kantaisä. Arska oli palelluttanut talvella molemmat jalknsa niin pahoin, että ne oli jouduttu amputoimaan polvien yläpuolelta. Hän liikkui jonkinlaisen rullalaudan avulla ja lykki käsillä vauhtia, jos ei ollut kaveria työntämässä hartioista.

Arska oli aika pahansisuinen, kun promillet laskivat. Hän saattoi kyllä pyytää ketä tahansa vastaantulijaa lykkäämään muutaman sata metriä, ja vastaantulija sai kuulla kunniansa, jos ei suostunut.

Kaverini kertoi, että Arska oli kerran kerjäämässä Espan kappelin nurkalla, kun hän oli menossa Kauppatorille. Kaveri oli heittänyt muutaman kolikon. Takaisin tulleessa Arska oli huutanut taas kaverille ja pyytänyt puurorahaa.
- Justhan mä sulle äsken annoin, sanoi kaveri.
- No perkelettäkö siinä sitten koko ajan jaloissa pyörit, karjaisi Arska.

0

2203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olet minua

        vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
        Ikävä
        134
        3060
      2. Ruumis ojassa

        Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
        Oulainen
        7
        1630
      3. Mies pyysi rahaa

        Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
        Ikävä
        222
        1354
      4. Jos tapaisimme uudelleen?

        niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
        Ikävä
        70
        1191
      5. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        44
        1171
      6. 37
        1041
      7. Mites nyt suu pannaan

        Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
        Sysmä
        38
        1022
      8. Taas Lieksassa tyritty

        Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
        Lieksa
        133
        987
      9. Hän on niin

        Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
        Ikävä
        47
        954
      10. Nähdäänkö ensi viikolla

        paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
        Ikävä
        36
        897
      Aihe