kissan pissaa arkussa

jejep

kissa oli mukava ja lirautti 70 v. vanhan, käsinmaalatun puisen perintöarkun päälle. maalipinta vaurioitui hieman, mutta en haluaisi tai osaisi noita maalattuja kukkasia sen päältä korjata. mutta toi haju olisi ihan kiva siitä pois saada. maalipinta ei taida juurikaan vedestä tykätä, rättiin tarttuu väriä ja pinta vaurioituu vain lisää.. meinasin että jos lakkaa siihen laittaisin ettei tulevaisuudessa vaurioituisi lisää, mutta tuota pissin hajua se tuskin peittää? että apua ja kokemuksia kaipailisin.. eli haju pois millä?

2

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • v-j 75

      Hei!
      Kokeileppa vanhaa kunnon väkiviinaetikkaa, se ainakin hieman neutralisoi kissan pissan hajua. Lorauta etikkaa lakanakankaiseen rättiin ja pyyhkii sitten sillä, ei kannata hinkata jos maalipinta on herkkä. Jos maali on vesiohenteinen kannattaa laittaa mielellään sitten vaikka ohuelti sellakka päälle, ei mitään teollista vesiohenteista tai muutakaan uudenaikaista lakkaa.

      Ja kissat tuppaavat pissimään uudelleen samoihin paikkoihin, niin sumuttaisimpa vielä kissakarkoitetta (mm. apteekista) kyseiseen kaluun ettei tule kiusausta kusaista uudelleen..

      • alkuperänen

        kiitos vinkistä, taidanpa kokeilla=)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1949
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1129
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      261
      950
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe