mitähä sitä tännää tekis? eile ei tult tehtyy mittää eikä toispävänkää, ite asias mie en oo teht ennää aikoihi mittää, mitäs sitä valmiis maailmas, senku on vaa.
Hieno päivähä
se näkky oleva taas tulos
7282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
eka aurinkoinen ja täysin tyyni aamu pitkästä aikaa mää ainakin meinasin mennä ottaan vähän arskaa ja vaan oleilla tän aamupäivän.
tappelemaan arabioista ja myrnoista!
Auringonotto on vanhanaikaista ja se vanhentaa ja tosiaan tappaa! Saat ihosyöpää ja ryppyjä ja ja...
tässä oon ootellu koska se rupee vanhentaan kyllähän tällä iällä jo muutenkin vanhenee ja on niitä ryppyjä oon kyllä aikonu elää sata vuotta ihan piruuttani mutta jos se ihosyöpä vie ennenaikaiseen hautaan niin pyydän kyllä tyttären tai miehen ilmottaan tänne että kyllä sitä tiinaa varotettiin kahdeskymmenesviides seitsemättä kakstuhattakahdeksan kello yhdeksänkolkytkuus mutta ei se uskonu niinkun ei se usko mitään muutakaan.
ku ol katiskoloissa ahvenaa, pittee alakoo putsoomaan ja laettoo savustuspönttöön käpylöetä.
kun ei enää kalaa näy tulevan. Kolmen päivän saalis päivän saalis, puokymmentä ahventa, saman verran kuhia, pari lahnaa verkoissa. Katiskassa yksi rapu ja muutama sintti, pudotin takaisin järveen. Ihan uusi Veke-katiska. Kala ei nyt liiku.
emme tuhlaa sitä kuitenkaan rannalla makoilemiseen, emmehän?
Kesäinen päivä eikä ollenkaan liian kuuma pohjoistuulen viilentämä. Ei mennyt makoilemiseen, vaan kaikkea "kivaa" tuli tehtyä aamusta lähtien. Hmmmmm, mattorannalla kastumassa ja marjapuskissa tuli raavittua nuo käsivarret ja kaikenalista muuta mukavaa :)