Taidanpa tästä juuri alkaneen lomani kunniaksi alkaa kiskomaan lonkeroa 1 mg temestalla höystettynä. Eipä tässä muitakaan vaihtoehtoja ole. Kaverit kaikki seurustelevat ja ovat mökeillään yms. Heillä on elämässä mennyt asiat putkeen, itselleni ei ole jäänyt kuin luu kouraan. Huihai
paskan marjat
oi maamme suomi
112247
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kaikki hyvin suhteissaan ja mökeillään?
Sinä voit olla paljon onnellisempi vaikka olet yksin, kuin ne kaikki muut yhteensä.
Keksi jotain tekemistä. Autolla ja pyörälläkin pääsee katsomaan mualimoo! Eihän sitä koskaan tiedä mitä elämä tuo tullessaan. Mutta lonkero kera jonkun pillerin, ei tuo ainakaan mitään.
Minua auttoi seuraavien kysymysten asettaminen itselleni:
a) mitä olen tehnyt sen eteen, että menisi hyvin?
b) miten nyt voin?
c) miksi?
Tulos oli julma. Onneksi vihaan itsesääliä. Aloin tehdä asioita, että menisi vähän paremmin.
Tarvitsetko temestan välttämättä oluen kanssa?
mistä tulee sanonta "paskan marjat" ja miltä ne oikeasti näyttävät. Voisin lähteä tutkimaan vaikka sitä. Minusta on kiva tutkia asioita.
Kaikkeen harrastamiseen ei tarvitse perhettä, kavereita, rahaa ym. eikä etenkään alkoholia pillereitten kera. Itse nautin myös yksin olosta ja luulen, että jos ei syntymästään ole oppinut olemaan myös yksin niin sen taidon voi myös opetella.
http://koti.mbnet.fi/joyhan/ve10opq.htm
http://www.sanakirja.org/search.php?id=677463&l2=3
http://www.tiede.fi/vanhakeskustelu/ketju.php?id=1364276
Ellet provoile.
Sinulle jääkin luu kouraan myös henkilökohtaisella tasolla, jos sekakäytöllä ajat itsesi alkoholiriippuvuuden lisäksi myös bentsokoukkuun.
Temesta kuuluu bentsodiatsepaameihin, ja se jos mikä alkoholin kanssa sekoittaa nupin totaalisesti.
Itsellä on kokemusta, kun sairaalassa heräsin diapam/viina-yhdistelmän jälkeen.
Sekakäytöllä herkästi päätyy putkaan, sairaalaan tai hautaan.
Lopeta tuo touhu ja itsesääleily.
Selvänä sinäkin takuulla saat hyödyllistä aikaan ja terveellisempää sisältöä elämään.
Beckin biisi "Loser". Sopii sun mielentilaan erinomaisesti.
Ja vakavasti puhuen, lopeta kitinä ja käyttäydy kuten mies/nainen. Luu jää kouraan vaan, jos et enempää halua.
sehän mä oon, Loser! PIdähän sinäkin huolta vain omista asioistasi ja ole tyytyväinen, sinulla on varmasti asiat paljon paremmin kuin mulla.
asiat paljon paremmin kuin sinulla!? Tunneksää ton tyypin vai... No, jaa. Kyllä sää varmasti pärjäät. Ja piste. :)
Sinulla on kova masis. Tuntuu toivottomalta, kaikilla muilla on paremmin, huonot kortit kädessä aina vain... Ei kai sinulle muuten olisi Temestaa määrättykään. Mutta oletko saanut mitään kunnollista apua ja hoitoa? Tai edes hakenut?
Kiitti monelle tuesta. Kai tää on tästä lopetettava tää lonkeron kittaaminen. Monelta sain kuitenkin ystävällistä kannustusta, jota en ole saanu aikoihin keneltäkään. Yleensä ihmiset vain odottavat ja vaativat, mitään antamatta takaisin.. "mitäs meinaat lomallas tehdä?" piikittelevään sävyyn ei ole mukava kuulla kun kaikki tietää ettei mulla ole mitään.
sitten kait jotain lomillansa... varmaan ainakin riitelyä puolison kanssa! :)
Paras vastaus typeriin, piikitteleviin loma uteluihin on kun päästää hörönaurun ja sanoa, ettet tiedä mitä kaikkea nastaa tulee tapahtumaan! :) Ilmeisesti olet mies, niin sanoa paukauta miespuolisille suhteessa eläville kavereillesi esim. että naisia, naisia, naisia kuuluu lomasuunnitelmiisi! Siinähän saavat sitten kadehtia... heh!
Tsemppiä sulle! :)