Moi,
Kertoisiko joku asianosaava minkälaisia veroja ja maksuja metsästä ja sen myynnistä syntyy oikeasti.
Onko eroa sillä jos asuu metsätilalla tai sitten cityssä?
Auttaako hallituksen kaavailemat verohelpotukset?
Kannattaako metsää ostaa ja mistä, jos kannattaa?
Kertoisiko joku asianosaava minkälaisia veroja ja maksuja metsästä ja sen myynnistä syntyy oikeasti.
Onko eroa sillä jos asuu metsätilalla tai sitten cityssä?
Auttaako hallituksen kaavailemat verohelpotukset?
Kannattaako metsää ostaa ja mistä, jos kannattaa?
Vastaukset 14
Vanhimmat
1.tv tai mtv3. jokin HERRA sanoi että on laitettava
vero niille metsänomistajille jotka ei myy jos on myytävää
että tämä on sitä nyky ajan pakko hakkuuta jota oli sotien aikan
ja jälkeen
Pääoma vero taitaa olla 28% ja siihen lisää jos olet arvonlisäverovelvollinen niin 22% kuluja tulee jos uudistushakkuu taimet, siemenet, istutus, kylvö, laikutus jne.
ei ole paitsi citystä maalle on paljon pitempi matka kuin maalta cityyn...
auttaa ainakin laskemaan puun hintaa
????
hieman harhaan. Se ei ole kokonaisuudessaan kulua, vaan pelkästään arvon nousun osalta.
Normaaleissa metsäkaupoissa ALV on vain kiertävä erä, jonka puun ostaja maksaa myyjälle ja jonka myyjä maksaa valtiolle ALV-verona.
Ja sitten noista metsätalouden menoista(muokkaus, istutus, taimet,...) ALV:n saa kokonaan palautuksena takaisin.
Ainoa haitta ALV:stä tavalliselle metsänomistajalle taitaa liittyä polttopuukauppaan. Jos on arvonlisäverovelvollinen, niin myydyn polttopuun hinnassa pitää olla ALV mukana.
tällä ALVilla sitten huijataan valtiota todellisuudessa noin%?
ainakaan voi huijata..firmat ilmoittaa tehdyt kaupat verottajalle .maksetut alvit näkyy niissä ..
ei alveissa voi huijata, kuin pimeesti myydyissä polttopuissa..ja se aika pientä
pitää ilmoittaa koska vapaan käytön kuutioraja on olemassa.
pienmetsänomistajalle,
voidaankin sanoa että on alv oikeutettu eikä velvollinen,
koska kaikista metsätalouteen liittyvistä hankinnoista saa alv:n pois, siis hankinnoista joita voi osittain käyttää kotikäyttökoneina kuten traktori.
jos kerään omasta metsästä polttopuuksi hakkuupuiden latvukset ja raivuksesta tulevat rungot omaan hyöty käyttöön pitääkö siitäkin tämä pirun ALVI MAKSAA vain kuinka.
kuukkelonnin tulos.
http://www.vero.fi/nc/doc/download.asp?id=2410;353120
määrää ylittää rajan ...
sanokaa jo lopultakin mikä se mottimäärä sitten on kun minulla ei ole siitä etes harmaata aavistusta. Onko se esim:50,75,mottia vain mitä........
vaan euroraja. Se on 850 euroa ja laskentaperusteet on tuolla linkissä nähtävissä. Tuohon rajaan lasketaan kaikki muutkin yksityiosotot eli esim. maanviljelijällä maataloustuotteet tai kampaajalla omalle perheelle tehdyt kampaustyöt.
Omista polttopuista ei tarvitse maksaa kellekään yhtään mitään.
vielä sen verran, että metsää ei kannata ryhtyä ostamaan viimeaikaisten veropäätösten takia.
Veropäätöksillä voi olla jopa metsätilan hintoja nostava vaikutus. Jos puutavaran myyntivero pienenee, niin tilakaupoissa puusto arvostetaan korkeampaan hintaan. Mutta toisaalta veropäätös saattaa johtaa puun hintojen laskuun, mikä puolestaan alentaa puuston arvoa.
Tilakaupat ovat isoja asioita, joten lyhytaikaisten veropäätösten takia niihin ei kannattane innostua. Parempia ostopaikkoja voi tulla, kunhan yleinen talouselämä kääntyy laskuun.
Niin, ja vielä asuinpaikan vaikutuksesta, että sillä ei ole mitään vaikutusta veroihin, mutta metsän hoitamiseen sillä voi olla paljonkin vaikutusta.