Lapsen vaikutus opintotukeen

Onko tietoa, että vaikuttaako lapsen saanti jollakin tavalla opintotukiin ammattikorkeakoulussa, jos vain toinen vanhemmista opiskelee?
Tai vaikuttaako opiskelu muihin tukiin, joita saa lapsi perheet?
2385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

siihen, ettet saa enää asumislisää vaan pitää hakea yleistä asumistukea.

Äänestä

Juuri lueskelin itsekin noita juttuja kelan sivuilta. Jos äiti jää MINIMIäitiyspäivärahalle, niin samaan aikaan voi nostaa myös opintotukea (tietenkin opintojen pitää myös edistyä, ettei peritä takaisin). Jos saa jotain parempaa äitiyspäivärahaa (eli tulojen perusteella), niin silloinkin voi nostaa opintotukea, mutta saa äitiyspäivärahasta sen minimin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

Onko tietoa, että vaikuttaako lapsen saanti jollakin tavalla opintotukiin ammattikorkeakoulussa, jos vain toinen vanhemmista opiskelee?
Tai vaikuttaako opiskelu muihin tukiin, joita saa lapsi perheet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu