Minkälaiset kulkuyhteydet Hetta-Pallas reitille on? Onko esim. mahdollista jättää oma auto Pallakselle ja jatkaa aloituspisteeseen Hettaan julkisilla?
Kulkuyhteydet Hetta-Pallasreitille
6
1310
Vastaukset
- matkahuollon
ym aikataulut.
- hankala vaeltaa
Hetta-Pallas on hankala omalla autolla. Kyllä periaatteessa on mahdollista, mutta kestää ehkä 2 päivää. Aikataulut ovat voineet muuttua siitä kun viimeksi kävin. Joku voisi ajaa auton toiseen päähän. Itse tekisin niin, että kulkisin reitin edestakaisin. Käyt Hetassa kaupassa. Jätät rinkan ja kävelet Hettaan saman päivän aikana. Esim Saariselkä on helpompi vaeltaa auton kanssa, kun reitin voi valita maun mukaan.
- jättää vaikka
Rovaniemelle, tällöin autosta ei ole haittaa.
- -eräsmies
Itse käytin korulaakson autonsiirtopalvelua viimekesänä kävellessäni Hetalta Pallakselle. Tosi helppoa, kun pääsee heti taipaleelle, eikä tarvii tuskailla bussiyhteyksien kanssa.
Muistaakseni silloin maksoi jotain 50€, mutta varmaan on noussut hinnat tälle vuodelle.
Kattele vaikka tuosta linkistä yhteystietoja, niin saat tarkemmat tiedot. Hyvää reissua...
http://matkailu.enontekio.fi/?deptid=29312&CompanyID=979&showmodul=78 - lapin kulkija
Auton siirto maksaa noin 60€, kysele Pallaksen luontokeskuksesta, saat 3 Hetan yrittäjän nimet.Hakevat auton ja avaimet voi jättää Pallastunturin luontokeskuksen ulkopuolella olevaan lukolliseen laatikkoon ja soitto yrittäjälle.
- -eräsmies
Joo, mieluummin mäkin lähden taipaleelle samantien, kun käytän puolipäivää takseilla/linja-autoilla köröttelyyn.
Toi hintakaan ei ole paha vaivaan nähden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2343493- 623112
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I672676Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk352565Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve842136Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851919Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191885Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401842Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.931711Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691063