vinkkejä metroreittiin

cdg-gare du nord-pigalle

Eli cdg lentoasemalta pigallen metroasemalle. saavumme terminaali 1.joten kulkeeko juna sen kautta myös. Näyttäisi asema olevan terminaali 2:ssa.
junasta pitää vaihtaa metroon gare du nord asemalla. Eli onko pitkä matka kävellä tunnelia pitkin la chapellen asemalle vai kannattaako vaihtaa purpuraan linjaan asemalle barbes rochechouar ja vaihtaa siellä siniseen linjaan. Kattaako rer-lippu myös kaupungin metrolinjat?

4

747

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • molemissa terminaaleissa

      Kuljette vaan opaskylttien mukaan.

      Kannattaa mennä tunnelin kautta. Se on noin 400 metriä pitkä. Ei kannata missään nimessä mennä maanpäältä sillä tunnelissa kulku sujuu helpoiten ja on varmaan turvallisintakin. Ettekä pääse eksymään. La Chapellen metroasemlat kulkee vain yski metrolinja joten ei ole vaaraa nousta väärään metrojunaan. Samalla lipulla pääsette metroon.

    • CDG

      Jos ostaa jo cdg:n lentoasemalta 10 matkan metrolipun keskustan vyöhykkeille 1-2, pääseekö sillä cdg:lta keskustaan?

      • un carnet

        Un carnet= 10 kertalippua kelpaavat vain vyöhykkeillä 1-2. CDG sijaitsee vyöhykkeellä 5 ja vaatii ihan oman lipun.


    • hintana

      RER lipun hinta on 8,40e. Ota mukaan kolikoita, sillä lipunmyynti jonossa tärväytyy turhaan aikaa.Ja muista säilyttää lippu, koska tarvit sitä myös poistuessasi.
      Terminaali 1:stä kulkee aeroport shuttle-juna, jolla pääsee kolmoseen ja sieltä RER-junaan.(ilmainen)
      RER-lipulla pääset myös metrossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      92
      1403
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      86
      995
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      854
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      297
      768
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      83
      651
    6. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      50
      644
    7. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      631
    8. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      617
    9. 41
      605
    10. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      574
    Aihe