valapäivä

inefn

Saako valatilaisuudesta olla pois, kun en kuulu kirkkoon? (valassa on uskontoon liittyvä kohta) Ja toiseksi, en edes halua puolustaa tätä maata, tai mitenkää olla "rehti" kansalainen, niin miksi pitäisi tyyliin käsi raamatulla valehdella?

7

1178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alokas h.

      Voit sanoa sotilasvakuutuksen jos et halua sanoa sotilasvalaa.

    • ...

      Sinun ei tarvitse osallistua siihen valatilaisuuteen. Käyt antamassa "juhlallisen vakuutuksen", joka on muuten identtinen valatekstin kanssa mutta "kaikkitietävän ja kaikkivaltiaan jumalan edessä" on korvattu sanoilla "kunniani ja omantuntoni kautta". Hyvin lyhyt ja koruton tilaisuus. Suosittelen! Ei tarvitse hikoilla kolmijonossa paraatikentällä ja katsella kun kaverit pyörtyilee vieressä.

      • .....

        vain itselleni. Sotatilassa kavaltaisin joukko-osastoni viholliselle, kunhan vain sopivasta hinnasta sovittaisiin. Näin se on. Olen ylpeä itsestäni. Mädätkää te isänmaan orjat.


      • paraatissa

        "Ei tarvitse hikoilla kolmijonossa paraatikentällä.."

        Sotilasvakuutksen antajien pitäisi hikoilla tai palella olla paraatissa tasa-arvoisesti. Eikö näin muka ole?

        Rukoilu pitäisi olla sotilasvalan yhteydessä eikä paraatissa tai ohimarssissa, joiden pitäisi olla yhteinen ohjelmanumero eikä vain uskisten.


    • Jos et kuulu kirkkoon, voit vannoa juhlallisen vakuutuksen. Itse kuulun kirkkoon ja vannoin valan, koska vakuutus tai vala oli pakko vannoa ja valitsin valan. Ei en siis todellakaan ole minkään sortin uskovainen ja kaukana isänmaallisesta. Ei tuo vala merkitse minulle paskaakaan, mutta tulipahan hoidettua alta pois.

      • ole pakko

        kuin kuolla ja paskantaa. Itsekunnioitus menee, jos alkaa vannomaan ja tietää valehtelevansa.

        Siis älkäämme sellaiseen ryhtykö.


    • on nimi nyt

      Pääesikunta kertoo näin:
      ”Puolustusvoimissa suhtaudutaan tasapuolisesti siihen, valitseeko henkilö sotilasvalan vai sotilasvakuutuksen.”; ”Yleisenä päämääränä on järjestää molemmista tilaisuuksista tasa-arvoiset ja yhtä juhlalliset, riippumatta siitä vannotaanko sotilasvala vai annetaanko sotilasvakuutus.”; ”Molemmat tilaisuudet pidetään esilukijan sanelun mukaan joukon komentajan ja lipun edessä paraatipuvussa. Useimmiten tilaisuudessa esiintyy myös sotilassoittokunta.”

      Menettelystä valaa vannottaessa ja vakuutusta annettaessa onkin säädetty Valtioneuvoston asetuksessa asevelvollisuudesta (1443/2007, 13 §): ”Sotilasvala vannotaan ja sotilasvakuutus annetaan joukko-osaston tai sitä vastaavan joukon komentajan edessä sekä valantekotilaisuuteen tai vakuutuksenantotilaisuuteen järjestyneen joukon ja sen lipun läsnä ollessa.”

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe