Jos yleinen mielipide on säälivä kiakuskeja kohtaan, niin sitten ne alkavat itse ruikuttamaan että haukkukaa lisää... On tainnut jäädä se Maon aikainen orjakäyttö päälle kun ruoskimisesta tykkäävät.
uutta putkeen
kiakuskit masokisteja
221544
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
aina ollut outoa sakkia.
orjatyövoimalla kyhätty autonkuvaus, jotka lauloivat Koraanista kotoisia Kolttalauluja ja Kian omistajat istui kirkossa Delttalta saatu sähköjänis sylissä
...
Kiala Viulun Toyota onkin täys japsi romu.Heh,heh.
kialaisuuteen???
uskonlahko "toyotismi" on menettänyt paljon sisaria ja veljiä "kialaisuudelle".
sitten niitä sisaria kun uskonveljet ovat aatekokouksissa.
Kiala Viulu on joskus muistaakseni sanonut että
sillä on Toyota.
Ja tämä Kia Lahkon edustaja siirtyi nyt Toyotalahkoon, menee vähän aikaa ennen kuin vannon uudelleen kyseisen uskontokunnan nimeen.
Tuolta saa ostaa ropposen pois jos kiinnostaa:
http://www.autokiila.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=6&Itemid=10
Miks vaihdoit??
Kia ei ole ainakaan vielä EU autojen tasolla ja kaiken lisäksi Delta myymässä sitä !!!!ja kaikkein kamalinta: myös huoltaa sitä.
Viime syksynä alkoi kuulumaan "suhinaa" koneesta kun kiihdytti reippaasti autolla, kulutukset nousivat entisestä 6,9 -> 10 / 9,5 kohdille. Maahantuojan takuuhuollossa 2:een kertaan -> Vikaa ei löydy. Kun normaalia huoltoa tehtiin, huomattiin että ahtopaineen anturin letku irti -> korjattu.
Auto nypytti pienillä kierroksilla ja välillä rykäisi aika inhottavan tuntuisesti. Paranee kuulemma softan päivityksellä -> Eipä tapahtunut (3 kertaa takuuhuollossa).
Vasemmalta etupuolelta kuului kolinaa -> Puslia yms. Vaihtoon -> Ei parantunut Uusi takuuhuolto -> Iskarit vaihtoon.
Auton kulutusta ei saanut enää laskettua tuon urborempan jälkeen alas vaan jäivät väkisin pyörimään 8 litran hujakoille. (Siis tuo todellakin diesel).
Autosta tuli vähän väliä sähköpalon haju -> Maahantuojan mukaan tämä on "normaalia" uusissa autoissa. Vikaa ei minun aikana löytynyt.
Auto ei lähde kylmällä käymään ensimmäisellä yrittämällä (Siis alle 10 asteen). 3 tai 4 kerta todensanoo -> Maahantuojan huolto ei löytänyt vikaa.
Takaovet hankaavat pilareihin siten että peltiin asti on jo päästy n. 3cm viiva ja 5mm leveä "railo". Joka on siis pellissä asti palkissa sekä ovissa -> Moro, mahtanee ruostua.
Takaluukun yläreunassa sama juttu.
Takapäästä kuuluu sen päivänen narina ja nitinä kun nuo muoviset paneelit hankaavat yhteen -> Vituttaa.
Ai niin, ihan alussa meni kojelauta sekä vaihteenvalitsimen ympäristö uusiksi kun olivat tullessaan naarmuilla ja helvetin vinoon asennettu.
Eli, tässä tuon auton tarinaa nyt ensiksi. Lisäksi tiputtaa hintansa ihan helvetin nopeasti.
Laskettiin että tänävuonna tuon auton mittariin on kertynyt n. 1700km Delta-auton tekemää testiajoa.
Ja sitten viimeinen -> Noilla kulutuksilla kun tuo auto piti, ei minun kannata Dieseliä pitää.
Sitten "ärsyttävä" ominaisuus, nopeusmittari matkamittarin ohella heittää sen reipas 10 km/h satasen vauhdissa.
Ei vaan enää jaksanut, pitkää takuuta todellakin tarvitsee tämän kanssa.
Nuo nitinät ja sovitusten virheet ja hankaukset tms. viittaa siihen, että auto on kolaroitu jo ennen luovutusta sulle. Harmillinen homma ja tosi huono tuuri oli tuon auton kanssa. Mutta yleistä moinen ei varmaankaan ole.
Aika kattava luettelo vikoja. Olikohan autoon asennettu lohkolämmitin vai ns. öljypohjalämmitin? Itse kuvittelin saavani Kia ceedin lohkolämmittimellä mutta eihän siellä ole kuin joku vastus öljypohjan alla joka ei lämmitä moottoria juuri lainkaan. Kerroin jopa huollossa että autoni lohkolämmitin ei toimi. Sanoivat ettei siellä semmosta olekaan. No , piti kaivaa ostopaperit esille ja siellä olen ostanut autooni tosiaan helkkarin kalliin "mottorilämmittimen" jolla ei tee mitään. Kuvittelin toki saavani auton lohkolämmittimellä varustettuna, kaupanteossa puhuin lohkolämmittimestä....ja myyjä puhui moottorilämmittimestä...hah. Saas nähdä mitä talvi tuo tullessaan, viime keväänä auto starttasi vielä hyvin kun ei ollut kovia pakkasia juuri lainkaan.
Joopa joo, tiedä yleisyydestä. Mutta tuttava hankki tuon 2.0 crdi Cee'd:in Tammikuussa.
Muutamia huomioita:
Kesälomalla auto ei lähtenyt pihalta käyntiin vaan vilkutti kaikkia varoitusvaloja -> Hinurilla pois.
Kuulemma nypyttää pintakaasulla tasaisella ajettaessa.
Pelottavan tutun kuuloista.
-PK@
Ei yhden autoyksilön, tai kahden tai kolmen mahdolliset ongelmat kerro mitään yhtään mistään, olisi muuten kiva tietää mikä on se automerkki josta ei tuollaisia vastaavia valitusvirsiä löydy suomi24-palstalta. Eiköhän se ole Trabant tai Wartburg, kun ei niille ole palstaa...
Itse ajoin Seat Toledolla 1,9 tdi 100000km ilman sen kummempia murheita. Istuinlämmitin ja moottorin lämpötila sensori vaihdettiin takuuna, heti kun viat ilmeni.
odotin Kian pystyvän vähintään samaan, mutta nyt on jo useampi ongelma jota ei saada jostain syystä korjattua ( ei oo varaosia) ja autolla ajettu vasta 35000km.
Elikä uusi auto alla jossa on paljon vikoja. Vaihtaisin heti pois mutta kun ei sitä rikkinäisenä kannata mennä edes tarjoomaan....%?#"&`...
tarkkaan olisi tarvinnut vikoja yksilöidä!
Mulla on toinen kIa jo menossa ja molemmat ovat pelanneet oikein hyvin, takuukorjauskäyntejä nolla. Pitäisikö minunkin olla samaa mieltä kanssasi siitä että Kiassa on paljon vikoja?
ennen kuin livahdit uudestaan autokauppaan??? Jos voit nyt paremmin niin lähde uudestaan ja osta ihan oikea auto.
kia haukuttu niin paljon täällä että tulin uteliaaksi että mikäs romu se on ja menin kokeilemaan ja päätin ostaa semmosen
Mee vaan sinne Delta korjaamolle hommiin että edes vähän testien jumbokorjaamon maine paranis eläkä kirjoittele turhia.