Mistä aiheesta vuonna 2002 valmistunut kasvatustieteiden maisteri Urpilainen teki gradunsa? Koska, kelle proffalle, missä?
Jutta Urpilaisen gradu?
Urpo Juttalainen
215517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Omien sanojensa mukaan (JY:n tiedotuslehti Tiedonjyvä (5/2007)) opiskellut luokanopettajaksi JY:ssa vuosina 1995-2002.
Opinnäytetyötään ei löytynyt ainakaan JYKDOK:sta tai Nellistä. Urpilaisen nimellä sieltä löytyi vain teos "Kaiken maailman koulutusta 97/98", koonnut J. Urpilainen.
Miksi kysyt?
Pienen salapoliisityön perusteella epäilisin, että Jutta Urpilainen on tehnyt gradutyönsä Kokkolassa. Tähän vihjaa esimerkiksi seuraava:
http://www.chydenius.fi/yksikot/kasvatustieteet/maisterihautomo/hatchery news/tammikuu-2007
Voisiko joku kokkolalainen käydä asian tarkistamassa, kun yliopistokeskuksen kirjasto 4.8. avataan?
http://www.chydenius.fi/yleinen/palvelut/kirjasto/kokoelmat/
Ei tuossa Hatchery Newsissa ollut mainintaa mistään Kokkolasta. Missä kohtaa niin luki? (Ihan hauska lehti sinänsä.)
Ja eikös nuo Kokkolassakin tehdyt gradut pitäisi näkyä JYKDOCissa? Vai onko gradut sitten "something completely different"?
No, kai se gradu löytyy jos joku tosiaan käy katsomassa paikanpäällä.
Et sitten viitsinyt katsoa Chydeniuksen sivuja laajemmin?
http://www.chydenius.fi/yksikot/kasvatustieteet/maisterihautomo
En ole tosiaan nörtti enkä viitsinyt sen enempää chy:n sivustoa katsoa (kun nyt en oikein tiedä mistä kysymys).
Miten se, että Kokkolan, hautomon ja Urpilaisen välillä on yhteys, tarkoittaisi sitä että U olisi sieltä valmistunut? Varsinkin kun JY pitää häntä alumninaan ja U itse sellaisena antoi haastattelun.
Kirjoitukseni pointti oli siinä, että JYKDOKista pitäisi gradujen löytyä, mutta ei löydy. Pari tapaa selvittää: käydä katsomassa paikan päältä tai voihan sitä pistää mailia Urpilaiselle / soittaa avustajalle jos kovasti kiinnostaa. Hänen blogistaan ainakin löytyy yhteystiedot.
gradut katsotaan valmistuneiksi siinä yliopistossa, jossa opiskelija on kirjoilla. Hautomo on vain eräänlainen tsemppauspaikka.
Mutta säilyttääkö se kopiot siellä valmistuneista graduista ja kuuluuko gradun kopion olla myös yliopistossa, siinä vasta kysymys.
Luotan siihen, että näppärät palstalaisemme selvittävät tämän ongelman ennen pitkää.
Kyllä yliopistojen tietokannoista (Volter, JYKDOC ym.) pitäisi löytyä kaikki gradut. Kopioiden säilytysvastuu on vissiin yliopiston, mutta kirjastosta sen pitäisi löytyä.
Jos ei mistään löydy, joku on mokannut tooodella pahasti.
sukua?
Ydinkysymys tässä kohtaa: kannattaisiko kokeilla mahdollisella tyttönimellä?
Jutta Urpilaisen aviomiehen nimi on Juha Mustonen, eli Urpilainen ei ole ottanut miehensä sukunimeä. Jutan isän nimi on Kari Urpilainen.
Täällä tietoa asiasta: http://www.ksml.fi/uutiset/keski-suomi/urpilainen-maisteri-huhuista-huolimatta(190504).ece
Kysymys on edelleen missä tuo gradu on ja miksi sitä piilotellaan? Onko Urpilainen tehnyt Vileenit (plagioinut gradunsa) vai onko tuo hyvin heikkotasoinen kirjoitelma. Poliitikkona Urpilainen on tietenkin saattanut puhua itsensä maisteriksi... jolloin gradu on jäänyt luonnollisesti tekemättä. Huolestuttavaa tässä vain on se, että kansalaiset eivät voi tarkistaa millainen tuo gradu on ja sitä kautta arvioida Urpilaisen mahdollisia taitoja. Hyvin epäilyttävää peittelyä...
pitäisi gradun löytyä. Jos ei ole siellä, ei taida olla kuin Urpiaisen kirjahyllyssä, jos sitten sielläkään.
Aivan, juuri sieltä se löytyy:
https://jykdok.linneanet.fi/cgi-bin/Pwebrecon.cgi?v1=1&hd=1,1&CallBrowse=1&SEQ=20080826122251&PID=Uofp092uKrmMgMhUTMt2dmPuV&SID=5
Tietokanta: Jyväskylän yliopiston kirjasto
Haku: sijaintihaku = OKL Gradu Urpilainen
Hakutulos: Viite nro. 1 (yhteensä 1).
Tietokanta: Jyväskylän yliopiston kirjasto
Tekijä(t): Urpilainen, Jutta
Nimeke: Opetushallinnon opetus osana opettajankoulutusta / Jutta Urpilainen
Julkaistu: Jyväskylä , 2002
Ulkoasu: 88 s.
Opinnäyte: Pro gradu -työ : Jyväskylän yliopisto , opettajankoulutuslaitos
Aineisto: kirja
Kokoelma: Aallon lukusali. Ei kotilainaan
Sijainti : OKL Gradu Urpilainen
Niteiden lukumäärä: 1 (PAIKALLA 1)
joista: Kaikki hyllyssä
http://www.ksml.fi/uutiset/keski-suomi/urpilainen-maisteri-huhuista-huolimatta(190504).ece
Jutta sanoi, että Helsingin Sanomat sai tämän kriisin, että Helsingin Sanomat laittoi toisella lailla, oisko Pohjanmaanlehdet kirjoittaneet toisella lailla, että Jutta Urpilainen ois loistanut tähtenä. hah, hah,...............
Onneksi nyt sentään maisteriksi ei voi puhua itseään, kyllä se gradu pitää väsätä. Poikkeus tähän on tietenkin kopiokoneenhoitaja Vilen, joka onkin koulutusmaailman häpeäpilkku, ja sinänsä puolustaa paikkaansa inhottavana esimerkkinä.
Urpilaisen gradun arvosana on keskiverto cum laude.
Jos gradun arvosana on eximia cum laude approbatur, niin mitä se tarkoittaa?
Kiitettävää arvosanaa.
selvennystä: Onko se silloin melko hyvä tjsp.? eli voiko olettaa, että kaveri on tehnyt onnistuneen tutkielman?