Heipähei!
Aion tehdä keittiöremontin, ja budjettia on kymppitonni. Sillä pitäisi saada koko keittiö, paitsi jääkaappia ja tiskikonetta, jotka vielä hyvin kelpaavat. Keittiö ei ole suuren suuri muttei pienikään, normaali omakotitalon keittiö. Ainoa varsinainen vaatimus on että lattiaan tulee laatta, muuten olen suostuvainen neuvottelemaan lompakon kanssa. (JOS olisi rahaa, maksaisin ennemmin laadusta kuin merkistä.)
Eli toivoisin hyviä vinkkejä tämän hintaluokan keittiöistä ja niiden myyjistä. Ja hei, en halua kuulla mitään typeriä vertauksia ladoista ja mersuista. Juttu on niin, että enempää ei irtoa, ellen sitten ala itseäni myymään. ;)
Eli asiallisia neuvoja, mistä kannattaa tinkiä ja mistä ehkä ei. Mieluummin tietysti omia kokemuksia kuin puustellin mainoksesta luettuja. :)
Kiitos!
Aion tehdä keittiöremontin, ja budjettia on kymppitonni. Sillä pitäisi saada koko keittiö, paitsi jääkaappia ja tiskikonetta, jotka vielä hyvin kelpaavat. Keittiö ei ole suuren suuri muttei pienikään, normaali omakotitalon keittiö. Ainoa varsinainen vaatimus on että lattiaan tulee laatta, muuten olen suostuvainen neuvottelemaan lompakon kanssa. (JOS olisi rahaa, maksaisin ennemmin laadusta kuin merkistä.)
Eli toivoisin hyviä vinkkejä tämän hintaluokan keittiöistä ja niiden myyjistä. Ja hei, en halua kuulla mitään typeriä vertauksia ladoista ja mersuista. Juttu on niin, että enempää ei irtoa, ellen sitten ala itseäni myymään. ;)
Eli asiallisia neuvoja, mistä kannattaa tinkiä ja mistä ehkä ei. Mieluummin tietysti omia kokemuksia kuin puustellin mainoksesta luettuja. :)
Kiitos!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos haluat tehdä hyvät kaupat (millään summalla), suosittelen että et sitouta itseäsi mihinkään yksittäiseen myymälään. Ostaminen käy työstä, mutta se maksaa itsensä pian takaisin.
Esimerkkejä: massiivipuutasot maksavat keittiöliikkeessä ja puukeskuksessa 150-200 e/jm; bauhausissa alkaen 35 e/jm.
'Apteekkari'-tyylinen alakaapisto, jossa on miljoona vetolaatikkoa, maksaa huonoimmillaan 100€/laatikko. Tukkumyymälästä / ikeasta yhtä hyvät itsestäänsulkeutuvat laatikot saa 20-25€/yksikkö. Lisäksi laatikoissa maksavat mekanismit, ei runko. Leveät alakaapit (100-120 tai jopa 140 cm) tulevat todella edullisiksi.
Sisäkulmaan ei mielestäni kannata suunnitella uunia. (tai vastaavaa). Sisäkulmasta joutuu maksamaan satoja euroja tyhjästä tilasta, jota ei saa millään mekanismeilla (täysin) käyttöön.
3 keittiöremonttia tehneenä voin suositella investoimista syvään ja isoon tiskialtaaseen - mieluiten pitkään yhtenäiseen terästasoon, johon integroi altaat ja keittolevyt. Pieni pyöreä allas ei vain toimi. Myös siisteydelle ja puhtaana pitämisen helppudelle antaa ajan myötä arvoa...
Kannattaa kyllä miettiä tarkkaan, mistä otat keittiön. Laatu on varmasti kohtalaisen samaa useammalla firmalla (Puustellit, Petrat jne.), koska monet osat tulee alihankkijoilta.
Me halusimme hyvän ja toimivan keittiön rintamamiestaloon. Puustellista saimme parasta palvelua, vaikkakaan emme halvinta. Kokonaisuudessa tavaroiden toimitus ja suunnittelu meni aikalailla mönkään eli oman kokemuksen takia en ainakaan kovin lämpimästi suosittele Puustellia.
Onpa muutama tuttu tokassut, että Ikeallakin olisi hyvät keittiösysteemit eli Ikean sivuille ja lataa softa koneelle ja rupea suunnittelemaan! Toivottavasti saat vastinetta rahalle, oli toimittaja kuka tahansa!
On sellainen, että 1) mietit tarkkaan millaisen keittiön ITSE haluat, kerää tietoja vaihtoehdoista ja valitse itseäsi kiinnostavat ja sinulle sopivat vaihtoehdot muita kuuntelematta liikaa. Ja pyöreäkin allas on hyvä, jos et halua vallata pientä keittiötä altailla (jos peset kattilat apk:ssa ja pellit kylppärissä ;). 2) Terästasot naarmuuntuu väkisin 3)puutasot niistä huolehtiville 4) suunnittele huolella ja kierrä vertailemassa hintoja ja valitsemiasi kalusteita - lähes samoja myyvät pitkälti kaikki. Ettei tule pettymyksiä, on tärkeää nähdä kalusteet muuallakin kuin paperilla!
Netto-keittiöstä, siellä oli hyvä suunnittelija kenen kanssa oli helppo suunnitella keittiö omien tarpeiden mukaan. Hinta oli alle puolet puustellin tarjouksesta ja ainakin mielestäni ihan yhtä toimiva.
Toki mallisto oli aika paljon suppeampi ja kaapit toimitettiin osina, toki se ei haitannut koska otimme asennuksen ja siihen kuului myös kasaus. Mutta ainakin itse sain sieltä siistin ja toimivan keittiön ja mikä tärkeintä halvalla.
Tärkeintä keittiöremontissa on hyvä suunnitelma, jotta keittiöstä saa edullisesti toimivan. Ja hyvä asentaja, koska kalliitkin kalusteet voi huono asentaja asentaa väärin, jolloin ne eivät enää olekaan niin laadukkaat...
Kannattaa miettiä missä säästää...
Käytännössä kaikki suomen suurimmat keittiöfirmat ovat yksi ja sama (petra,parma, ala Carte, Netto, Keittiömaailma... -> Novart)
ja vermeet joita laatikoihin ym. muihin menee tulee muutamalta suurelta valmistajalta/toimittajalta euroopasta...
10 000€ tuostavain on paljon rahaa pelkkään tilaan johon pitää erikseen vielä ostaa se ruokakin jotta nälkä lähtee. Pelkästään astioita pitämään hyllyssä, heh heh.
Mikä ihmisiä vaivaa tuhlata järjettömyyteen? kuten lautasten hyllyjä lastulevykotelossa seinällä hintaan 10 000€ kun ei enempää ole rahaa siihen...?
Kyllä ihminen muuttuu tyhmäksi kun pankki antaa rahaa mihin haluaa...