Voinko naimisiin mennsessäni ulkomaalaisen puolison kanssa tehdä suomessa avioehdon, johon tulisi kohta "tässä noudatetaan suomen lakia" vaikka asuisimmekin toisessa maassa, maa eu-maa, ei mieheni kotimaa. Minulla kaikki omaisuus aluksi suomessa, vaikka muuttaisimmekin ulkomaille. Ulkomailla vaan vuokrattu asunto.
Avoiehto
5
724
Vastaukset
- nix nax
Laadin alkuvuodesta tälle palstalle melko seikkaperäisen selvityksen siitä, miten Suomen lakia voidaan soveltaa eri valtioiden kansalaisuuden omaavien aviopuolisoiden suhteisiin. Tutkipa sitä, varmaan löydät vastauksen kysymykseesi.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000008&conference=4500000000001733&posting=22000000032291132#22000000032291132 - dfklöhhdfhklödf hdffk
On mahdollista eräin varauksin tehdä sopimus vastaisen avioeron varalle eli avioliiton aikana puolisot sopiva omaisuuden ajosta toisiaan sitovasti.
Avioeron yhteydessä sopimus vahvistetaan erikseen lopullisena osituksena.
Sopimus ei tuota EU:n alueella ongelmia, mutta euroopan ulkopuolella voi tulla yllätyksiä mm. kiinteistöjen kanssa, jos omistusoikeuksia sopimuksella järjestellään uudelleen. Tällöin on menetelty siten, että otetaan yhteyttä kiinteistön sijainti maassa olevaan lakimieheen ja selvitetty sopimuksen pätevyys jne.
Tämän tyyppiset sopimukset ovat harvinaisia, mutta niitä tehdään silloin tällöin. Syynä on se, että asiat halutaan pitää salassa.- nix nax
Tuo sopimus kannattaa unohtaa tässä yhteydessä.
- dfjklgjklsdfjkljklfh
nix nax kirjoitti:
Tuo sopimus kannattaa unohtaa tässä yhteydessä.
Joo. Avioliiton aikana ne tehdään yleensä, mutta ei millään tavoin välttämättä ole liittyneet avieroon tai sen uhkaan. Puolisot ovat vain halunneet tehdä sopimuksen.
Avioehto saattaa olla selkeämpi, mikä se tunnustetaan ja hyväksytään asianosaisten asuinmaassa ja kansalaisuusmaassa. Korostan, että nämä kannattaa selvittää hyvissä ajoissa.
Ja siten henkselien räpsyttelyä: olen se minäkin jotakin tehnyt bla bla, blaaa
- kysymys??
Oli paljon apua selvityksestäsi kiitos! Kysyisin vielä yhden asian, eli voidaanko lakia soveltaa samalla tavalla, jos menemme naimisiin mieheni kotimaassa esim.aasiassa?? Onko naimisiinmeno maalla tärkeä merkitys laissa avioehtoa tehtäessä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4382437Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek132252Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501445Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821119Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel611038Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4131012Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41898- 153895
- 56849
- 79835