Avoiehto

ulkomaille.

Voinko naimisiin mennsessäni ulkomaalaisen puolison kanssa tehdä suomessa avioehdon, johon tulisi kohta "tässä noudatetaan suomen lakia" vaikka asuisimmekin toisessa maassa, maa eu-maa, ei mieheni kotimaa. Minulla kaikki omaisuus aluksi suomessa, vaikka muuttaisimmekin ulkomaille. Ulkomailla vaan vuokrattu asunto.

5

757

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nix nax
    • dfklöhhdfhklödf hdffk

      On mahdollista eräin varauksin tehdä sopimus vastaisen avioeron varalle eli avioliiton aikana puolisot sopiva omaisuuden ajosta toisiaan sitovasti.

      Avioeron yhteydessä sopimus vahvistetaan erikseen lopullisena osituksena.

      Sopimus ei tuota EU:n alueella ongelmia, mutta euroopan ulkopuolella voi tulla yllätyksiä mm. kiinteistöjen kanssa, jos omistusoikeuksia sopimuksella järjestellään uudelleen. Tällöin on menetelty siten, että otetaan yhteyttä kiinteistön sijainti maassa olevaan lakimieheen ja selvitetty sopimuksen pätevyys jne.

      Tämän tyyppiset sopimukset ovat harvinaisia, mutta niitä tehdään silloin tällöin. Syynä on se, että asiat halutaan pitää salassa.

      • nix nax

        Tuo sopimus kannattaa unohtaa tässä yhteydessä.


      • dfjklgjklsdfjkljklfh
        nix nax kirjoitti:

        Tuo sopimus kannattaa unohtaa tässä yhteydessä.

        Joo. Avioliiton aikana ne tehdään yleensä, mutta ei millään tavoin välttämättä ole liittyneet avieroon tai sen uhkaan. Puolisot ovat vain halunneet tehdä sopimuksen.

        Avioehto saattaa olla selkeämpi, mikä se tunnustetaan ja hyväksytään asianosaisten asuinmaassa ja kansalaisuusmaassa. Korostan, että nämä kannattaa selvittää hyvissä ajoissa.

        Ja siten henkselien räpsyttelyä: olen se minäkin jotakin tehnyt bla bla, blaaa


    • kysymys??

      Oli paljon apua selvityksestäsi kiitos! Kysyisin vielä yhden asian, eli voidaanko lakia soveltaa samalla tavalla, jos menemme naimisiin mieheni kotimaassa esim.aasiassa?? Onko naimisiinmeno maalla tärkeä merkitys laissa avioehtoa tehtäessä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2931
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe