Metsällä...

Winterlove-

onko mäykky vähän niinkuin suomenajokoira, eli metsällä lähtee jonnekkin vaan juoksemaan riistan haju nenässä ja tulee sitten illalla omia aikojaan pois metsästä?!
Vai juoksentelee metsässä, mutta ei kuitenkaan tahdo kadottaa omistajaansa lähipiiristä?
En ole varma uskallanko päästää koiraani aikuisena metsään vapaaksi, vaikka sehän olis sen mielestä oikein unelmien täyttymys :/

2

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • everest

      Mäyräkoirahan on jalostettu metsästyskoiraksi, eli kyllä se vain aika suurella todennäköisyydellä häviää hajujen perään. Riippuu tietysti paljon koiran itsenäisyydestä, arempi todennäköisesti pitää omistajan näköpiirissään, itsenäisemmät ja itsepäisemmät lähtee helposti omille teilleen.

      Pitää muistaa, että mäyräkoira on luotu "itsenäiseksi" metsästäjäksi, eli sen tuli olla tarpeeksi kova, että pystyi työskentelemään luolassa, ilman omistajan apua.

      Koulutuskella myös pystyy vaikuttamaan jonkin verran. Mutta tällöinkin kannattaa olla tarkkana, että ehdit havaitsemaan kohteen(-jota koirasi mahdollisesti voi alkaa ajamaan-) ajoissa, niin napakalla käskyllä saat koiran luoksesi. Mutta jos ajo on jo ehtinyt alkaa, niin todennäköisesti huutelet kuuroille korville. Näin ainakin meidän mäyräkoiran tapauksessa.

    • muori

      Olen yrittänyt kouluttaa mäykkyjä pysymään lähettyvillä menemällä piiloon jos ne ovat pidempään poissa. Varsinkin tutuissa metsissä se on kyllä ihan turhaa touhua. Olen huomannut kuitenkin että kuulostelevat, eivät halua jäädä metsään yksin. Eli viipottavat puolen tunnin kuluttua metsästä tielle, jos olen lähtenyt enkä enää huutele perään. Meillä ainakin on aika itsenäistä metsästystä, eli lähtee etsimään, nostaa riistan ylös ja tuo mulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      429
      3182
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      88
      2466
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      80
      2073
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      126
      1783
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      144
      1677
    6. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      21
      1383
    7. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      76
      1339
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      296
      1146
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      18
      1121
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1059
    Aihe