Metsällä...

Winterlove-

onko mäykky vähän niinkuin suomenajokoira, eli metsällä lähtee jonnekkin vaan juoksemaan riistan haju nenässä ja tulee sitten illalla omia aikojaan pois metsästä?!
Vai juoksentelee metsässä, mutta ei kuitenkaan tahdo kadottaa omistajaansa lähipiiristä?
En ole varma uskallanko päästää koiraani aikuisena metsään vapaaksi, vaikka sehän olis sen mielestä oikein unelmien täyttymys :/

2

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • everest

      Mäyräkoirahan on jalostettu metsästyskoiraksi, eli kyllä se vain aika suurella todennäköisyydellä häviää hajujen perään. Riippuu tietysti paljon koiran itsenäisyydestä, arempi todennäköisesti pitää omistajan näköpiirissään, itsenäisemmät ja itsepäisemmät lähtee helposti omille teilleen.

      Pitää muistaa, että mäyräkoira on luotu "itsenäiseksi" metsästäjäksi, eli sen tuli olla tarpeeksi kova, että pystyi työskentelemään luolassa, ilman omistajan apua.

      Koulutuskella myös pystyy vaikuttamaan jonkin verran. Mutta tällöinkin kannattaa olla tarkkana, että ehdit havaitsemaan kohteen(-jota koirasi mahdollisesti voi alkaa ajamaan-) ajoissa, niin napakalla käskyllä saat koiran luoksesi. Mutta jos ajo on jo ehtinyt alkaa, niin todennäköisesti huutelet kuuroille korville. Näin ainakin meidän mäyräkoiran tapauksessa.

    • muori

      Olen yrittänyt kouluttaa mäykkyjä pysymään lähettyvillä menemällä piiloon jos ne ovat pidempään poissa. Varsinkin tutuissa metsissä se on kyllä ihan turhaa touhua. Olen huomannut kuitenkin että kuulostelevat, eivät halua jäädä metsään yksin. Eli viipottavat puolen tunnin kuluttua metsästä tielle, jos olen lähtenyt enkä enää huutele perään. Meillä ainakin on aika itsenäistä metsästystä, eli lähtee etsimään, nostaa riistan ylös ja tuo mulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      143
      2841
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      278
      2548
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      34
      1502
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      38
      1484
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1212
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1075
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      317
      935
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      60
      922
    Aihe