Mercury 4hp 2-t vm. -95

Terve!

Osaako joku neuvoa missä voisi olla kyseisen koneen vika, kun ei kunnolla kerää kierroksia vaihdepäällä ajossa. Olen säätänyt koko seos alueen läpi, enkä löydä sitä kautta vauhtia koneeseen. Uudet tulpat on vaihdettu ja polttoaineena käytän 95 oktaanista ja siihen 3% öljyä. Voisko öljyn suhde olla liikaa? Aikaisemmin omistin samanikäisen Yamaha 4hp koneen ja se kulki paljon paremmin. Vai onko kyseessä merkkikohtainen nopeus ero?

Jos joku tietää jotain hyviä juttuja mitä kannattaa kokeilla että vauhti löytyisi niin olisin kiitollinen. Eihän noi 2-tahti koneet niin kovin monimutkaisia ole, mutta näemmä silti joku asia on nyt vielä väärin kun ei kulje.

Kiitos
63139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Moottori liian syvällä vedessä.

Liian isonousuinen potkuri estää kierroksia.

ja tietenkin kaasuttimen kurkussa läppä ei aukea kokonaan.
Onko joku purkanu kaasuttimen, ja samalla sujauttanu bensapinnan liian alas.

Onko sytytyksen säätö päässyt pyörähtämään.

Äänestä
  • Pitää kyllä kokeilla, jos vaikka on todellakin liian suuri seos. En oikein mistään ole saanut selville mitä seosta pitäs käyttää. kun jossain koneissa on kyljessä 1/100 suhde mutta tossa ei mitään. Mitään en juuri osaa koneelle tehdä, jos siis pitää alkaa purkamaan. pitää nyt tosta öljystä alottaa

    Äänestä

Tosiaan tarkemmin vikaa. Eli kun vääntää kaasun täysille ja kierrokset alkaa nousta, niin siinä puolessa välissä kone hieman "miettii" ja yskii kunnes jatkaa kiihtymistä. Ja mikä ihmeellisintä isoimmat kierrokset saa kun kaasu ei ole ihan pohjassa vaan vähän sen alle. Kun kääntää ihan täysille kierrokset laskee aivan kuin se tukehtuisi. Ja tosiaan seos ruuvin olen käynyt koko säätöalueeltaan läpi. Sillä ruuvilla sitä ei saa parantumaan...

Äänestä
  • Tuossa moottorissa seoksen säätö koskee vain alakierroksia (tyhjäkäyntiä?). Kaasuttimessa ei sen lisäksi ole muita säätöjä kuin tyhjäkäynnin kierrokset, joten säädöistä tuskin löytyy ratkaisua. Sytytyskään ei ole säädettävissä.

    Oikeä öljymäärä on 2%, mutta 3% ei pitäisi olla ongelma, koska uuden koneen sisäänajossa käytetään 4% seosta. Tuo ei vielä vaikuta käyntiin, ellei sitten vuodesta toiseen aja noin suurella öjlymäärällä ja siten mahdollisesti likaa moottoria.

    Vaihda ensin polttoaineensuodatin. Helppo juttu eikä maksa kuin muutaman euron. Onko tulpat varmasti oikeat ja bensatankin korvausilmaruuvi auki? Tuo ei kyllä kuulosta sytytyspuolen vialta.

    Seuraavaksi veikkaisin kaasuttimessa olevaa likaa syyksi. Ehkä joku ilmavuoto jossain bensapuolen tiivisteessäkin saattaa olla vikana. Sitä vain on vaikea todeta ilman kaikkien tiivisteiden vaihtoa. Katso kuitenkin edes bensaletkujen liitokset ja kiristä ne. Joissakin veneissä tulee runkonopeus vastaan ennen täyttä kaasua, joten kierrokset ei nouse täydelle kaasulle saakka. Kone ei yksinkertaisesti jaksa, mutta silloin ei sitä miettimistä kierroksissa pitäisi esiintyä, vaan kiihtyä tai olla kiihtymättä tasaisesti. Samoin potkurivalinnan ja moottorin asennuskorkeuden kanssa. Enkä usko, että kukaan on 4 hv koneeseen potkuria vaihtanut nousultaan toisenlaiseksi.

    Äänestä

Tällaisessa tapauksessa olisi eduksi jos tietäisi hieman historiaa.

Haluaisin tietää, onko moottori koskaan toiminut sinulla hyvin vai oletko ostanut sen tänä kesänä.

Jotenkin vaikuttaa että olet sen juuri hommannut ja siinä on liian jyrkkä potkuri yhdistelmääsi. Kone ei siis jaksa ottaa täysiä kierroksia ja kaasun viimeinen neljännes aiheuttaa vain imuäänen lisääntymistä.

Muuten, ei 4 hevosvoimalla vauhtia saa millään.

Äänestä
  • Nii tosiaan nyt olen testaillut vähän kaikenlaista. Ihan ekaks kokeilin 98-oktaanista ja siihen vain 2% öljyä. Hämmästyin että nythän se kulkee taas täysiä. Mutta se puolen välin "miettiminen" ei ole kadonnut. Olin jo innoissani että tällä selvisi syy, mutta kuinka ollakaan seuraavalla kerralla samat viat tuli taas takaisin. Tällä välillä on siis konetta siirretty veneestä autonperään ja toisinpäin.

    Joo kone tosiaan on ostettu tänä kesänä. Liike mistä ostin sanoi että kone on keväällä huollettu ja toimii normaalisti. ite olen kyllä erimieltä, vaikka en mitään noista ymmärrä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Missä vika kirjoitti:

Terve!

Osaako joku neuvoa missä voisi olla kyseisen koneen vika, kun ei kunnolla kerää kierroksia vaihdepäällä ajossa. Olen säätänyt koko seos alueen läpi, enkä löydä sitä kautta vauhtia koneeseen. Uudet tulpat on vaihdettu ja polttoaineena käytän 95 oktaanista ja siihen 3% öljyä. Voisko öljyn suhde olla liikaa? Aikaisemmin omistin samanikäisen Yamaha 4hp koneen ja se kulki paljon paremmin. Vai onko kyseessä merkkikohtainen nopeus ero?

Jos joku tietää jotain hyviä juttuja mitä kannattaa kokeilla että vauhti löytyisi niin olisin kiitollinen. Eihän noi 2-tahti koneet niin kovin monimutkaisia ole, mutta näemmä silti joku asia on nyt vielä väärin kun ei kulje.

Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu