sarkooma

peljättää!

minulla todettiin sarkooma,kooltaan n.5cm x 5cm reiden sisäpuolella jonkun syvemmän lihaksen sisässä,keuhkojen magneettikuvissa ei onnekseni ollu etäpesäkkeitä,nyt odotan 2 viikon päästä olevaa leikkausta jossa poistetaan lihas/lihasryhmä,leikkaus ei niinkään paljoa pelota kun itsessään olen koko sairastumisesta ihan paniikissa ja lamaantunut,kuinkahan uusimisherkkä tämmöinen sarkooma on,lääkärin kertoman mukaan se kasvain kuului kakkos-kolmos luokkaan mitähän sekin tarkoittanee,olis mukavaa kuulla kohtalo tovereiden tai muutenvaan asiasta tietävien mietteitä...ja me vaan aina ajatellaan että keljut asiat ei koske minua,vaan ne koskee muita...aika väärä ajattelutapa ollu mulla.

6

9930

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Et ole yksin!

      Minulla on todettu sarkooma viime vuonna.
      Jos haluat ota yhteyttä!
      [email protected]

      Ps.meitä on hyvin vähän!:)

    • Hei sinulle!

      Ja tervetuloa vain sarkoomalaisten joukkoon:)
      Minulla todettiin sarkooma viime Jouluna -> kädessä!
      Ja voit kuvitella minun tuntemukseni pelosta -tyyneyteen- itkusta- nauruun hyvin vaihtelevalla menestyksellä.
      Minulla on yksi harvinaisimmista sarkooman alalajeista.
      Minut leikattiin asiantuntemuksella Töölön sairaalassa missä varmasti sinutkin. JA OLIN KYLLÄ OSAAVISSA KÄSISSÄ - TUNTUU IHAN ETTEI MUUHUN HOITOPAIKKAAN VOISI ENÄÄN LUOTTAAKAAN.
      Minulla ei ole myöskään löytynyt etäispesäkkeitä ei keuhkoissa eikä luustokartassa.
      Mutta leikkauksen yhteydessä poistettiin imusolmukkeet.
      Jatkohoitona sain sädehoitona 30x ja muutapa minä en ole saanutkaan.
      Nyt käyn vain 3kk välein kotrolleissa.

      Kerron sinulle sama asiat mitä lääkäri mulle kertoi kun eka kertaa nähtiin:

      * Älä lue nettiä. siellä on paljon asiaa mutta suurin osa huuhaata. ota asioista selvää lääkäriltä ja hoitajilta ne tietävät asiat.
      *olet sen takia hoidossa että paranet
      *nauti elämästä ja pidä yleiskunto hyvänä.

      minä olin noin puoli vuotta sairaslomalla nyt olen jo kovasti töissä elinvoimaisena.
      Ja sanon sen että tulet varmasti jossain vaiheessa kuulemaan asioita raajojen amputoinnista yms. Itsellenikin niitä asioita netissä viljeltiin mutta nykyään se on vanhaa tietoa!:)

      Liitän sinulle linkin tähän yhteyteen:

      http://www.hus.fi/default.asp?path=1,46,14828,21432,21451

      Jos toimii;)

      • peljättää

        muutin Helsingistä parivuotta sitten tänne Savoon joten minut leikataan Kuopiossa,uskon että kai ne täälläkin osaa leikata yhdeltä mieheltä sarkooman jalasta,tätä ennen en ole uskaltanut vilkaistakkaan netistä asiasta,olen myös käynyt melkoisen tunneskaalan syvästä epätoivosta,kuolemanpelon kautta välillä itsesäälissä kierien ja lopulta pakon edessä hyväksyen asian,olen yrittänyt olla alistumatta ja koitan valaa itseeni taistelutahtoa ja uskoa tulevaisuuteen ja rukoilla että taudista paranee.Itse en tosiaankaan ole etsinyt asiasta tietoa,vaan olen ajatellut että lääkärit ja sarkoomaan perehtyneet kirurgit osaavat asiansa.


      • sarkooma

        on eri asia ja kuinka ajoissa se havaitaan.
        http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/2110938/Mother-l oses-leg-after-doctors-'miss-cancer'.html

        Jos lääkärit eivät olisi vähätelleet oireita niin Sally Hurst kävelisi kahdella jalalla.

        Nyt Sally Hurst on haastanut lääkärit oikeuteen.


    • Kohtalotoveri

      Minulla todettin heinäkuussa rustosolusarkooma lantion alueella ja se on ykköskuokkaa. Minäkin odotan leikkausta pelolla sillä minulta joudutaan poistamaan lantiosta luuta. Positiivisena asiana oli että kasvain ei ylety lonkkaniveleen, joten lonkkaniveltä ei tarvitse vaihtaa. Mutta luotan ammattilaisiin, että he osaavat asiansa ja minä paranen.

    • Hyllerö

      Voiko sellainnen tulla jalkapohjaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      3163
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1167
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1142
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      52
      1075
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      33
      1011
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    7. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      857
    8. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      45
      847
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      831
    Aihe