siellä hotellissa?
Onko se "iso" saari ja kannattaako siellä olla
2 vko? Ravintoloita? Onko kalliimpaa?
Pääseeköhän vielä illalla veneellä takaisin...?
Onko se "iso" saari ja kannattaako siellä olla
2 vko? Ravintoloita? Onko kalliimpaa?
Pääseeköhän vielä illalla veneellä takaisin...?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Saari ei todellakaan ole iso, enkä usko että tekemistä sieltä löytyy 2 viikoksi. Päivä tai kaksi vielä menee, mutta ei kahta viikkoa. Tuskin baarejakaan kauheesti löytyy.
täytyypä sitten vain poiketa siellä.
mutta tekemistä ja näkemistä oikeasti riittää vain päiväksi pariksi...ihana paikka, mutta jo kaks viikkoa pitäis saada kulutettua, niin varmaan nikkaroisin lautan meloisin poies ;). Ehkä jos kyseessä häämatka, niin vois viipyä vaik pari yötä, mutta muuten suosittelen muita paikkoja pidempään oleiluun. Menkää Racha Yai saarelle- oltiin siellä viikko Ban Raya resortissa ja toinenkin viikko olis menny ihan varmasti- se on niiiiiin paratiisi :)
ihanaan spa hotelliin 2 vko lähellä Chalong beachii..
sieltä sitten käymään niillä ihanilla saarilla jne.
Keroisitko Raya Yaista ja Ban Resotista!?
Varasin Raya Diversin kautta deluxe bungalowin kolmeksi yöksi helmikuussa. Sukeltelitteko, snorklailitteko? Mitä teitte viikon?
on ihana, rauhaisa, paratiisi. Mahtava paikka rauhaa ja hiljaisuutta hakevalle!
Iltaelämää ei juurikaan ole ja viimeiset paikat sulkivat ovensa jo klo:22. Taisi Ban Rayalla olla auki coctailbaari lähellä uima-allasta (allas on muuten HIENO, saaren upein!), mutta ei siellä koskaan ollut ketään.
Tärkeää: Saarella on iltaisin niin säkkipimeää, että ilman taskulamppua on turha edes kuvitella lähtevänsä liikenteeseen!
Myös meillä oli deluxe bungalowi ja se oli ok! Ban Raya resort on ihana paikka- henkilökunta ylen ystävällistä ja muutenkin paikka oli kerrassaan upea! Mielummin asuin Ban Rayassa kuin Patok Baylla olevassa The Racha luxushotellissa- Ban Rayassa oli tietty idyllisyys ja hotellin alue oli mykistävän ihana :). Saaren paras snorklauspaikka Konkare Bay on Ban Rayan alueella. Päärannalle Patok Baylle menee joka päivä ilmaisia traktorikyytejä ja rantsupäivän päätteeksi voi sitten käydä ostoksilla minimaalisen pienessä putiikissa joka rannan vieressä on- muita minimarketteja saarella ei sitten hirveesti ole. Ainoa miinus päivisin päärannalla on päiväretkeläisiä, jotka tuovat ikävää mekkalaa saaarelle. Päärannan vieressä, hieman "rinteessä" on ihan ruokapaikka ja siellä rinteellä asustaa myös 2 isoa monitorivaraania :). Mopotaxi kyydit iltaisin sovitaan hotellin respassa. Klo: 22 jälkeen ei saarella saa ajaa moottoriajoneuvoilla eli kotiintuloaika tulee olla sitä ennen :). Saarella on paljon erilaisia eläimiä...mm. vesipuhveli seisoi kerran myöhään illalla kun kävelimme Ban Rayalle- keskellä tietä! Ei auttanut muuta kuin odottaa, että se siirtyy ennen kun päästiin jatkamaan matkaa! Paljon on myös kukkoja, vuohia, hevosia, liskoja yms! Ihanan eksoottista ;)
Paras ruokapaikka on saaren keskivaiheilla oleva Father Raya resortin yhteydessä oleva Father Raya restaurant, siellä on myös netti sekä pieni kioski.
Mitäkö tehtiin viikko...makoiltiin ja nautittiin kaikki päivät biitsillä- myös snorklailtiin- ostettiin kunnon snorklauskamat sukellusliikkeestä- pitihän niitä testata ;)! Iltaisin käytiin syömässä...eipä illoille sitten muuta puuhaa ollut. Kaikess ayksinkertaisuudessaan- Phuketin vilinän jälkeen nautittiin hiljaisuudesta ja rauhasta...paluu Phukettiin oli sanoin kuvaamattoman ankea...
Sukeltamaan meidän piti mennä, mutta silloisesta terveydentilasta johtuen se jäi valitettavasti väliin :(
Ihanaa matkaa!
Saarella joka paikkaan on n. 10-15min kävelymatka eli mikään ei ole kaukana :)
Kiitän, oli kiva kun vastasit!
Odotan niiin Raya Yaille pääsyä, jos vähän Karon Beachiakin...
Emme ole kuin 3 yötä Ban Raya hotellissa, mutta irtoaahan siinäkin ajassa jotakin! Karonilla vietämme 3 viikkoa. Krabillakin pitäisi käydä taas... Voi NAMI!!!