Vaimoni repes pahasti

olen pienen tytön onnellinen isä. MUTTA myös olen huolissani vaimostani joka repesi tosi pahsti synnytytksessä.

en tiedä voinko olla vaimoni kanssa sillei, koska paikat meni pahsto rikki...........
82059
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minusta ainakin paikat tuntui ihan normaalilta viimeistään kun jälkivuoto loppui, eli noin 10 kuukauden jälkeen. Vaikkakin kyllä sanotaan,että kestää n. 1 vuosi ennenkuin naisen keho on kokonaan palautunut synnytyksestä, MUTTA se käsitttää muutakin kuin alapään.

Ja omasta kokemuksesta voin sanoa,että ei sen vauvan syntymän jälkeen seksi ole ihan ensimmäisenä mielessä. Vasta parin vuoden jälkeen rupesi kiinnostamaan.

Äänestä
  • että jälkivuoto kestäis 10 kuukautta. Marjatalla on täytynyt olla paha tulehdus samaan syssyyn, (tai ajatusvirhe kirjoittaessa)

    Tuollainen tulehdus olisi kyllä ihan hoidettavissa. Ei sellaista kannata itsessään pitää.

    Itselläni jälkivuoto ei koskaan (3 lasta) ole kestänyt 5 viikkoa pidepään. lyhimillään 2 viikkoa. Joten tuo 10 kuukautta on kyllä yläkanttiin ja rajusti.

    Seksin suhteen pätee Marjatan aikataulu, kyllähän sitä harrastettiin jo aiemmin, mutta maistumaan se alkoi vasta puolenvuoden paikkeilla, ja 10 kuukauden päästä tunsi jo kutakuinkin toipuneensa synnytyksestä.

    Äänestä

eipä kannata vielä tässä vaiheessa miettiä asioita liian pitkälle. Kannattaa nyt vaan ahkerasti muuten hellitellä toisianne ja vauvaa. Seksistä kannattaa hieman myöhemmin avoimesti ja kärsivällisesti keskustella vaimosi kanssa, jos tuntuu, että toipumisen jälkeen ei ala "tapahtumaan". Anna vaimosi toipua rauhassa ja parannella paikkojaan, ja pidä huoli perheestäsi muuten. Seksi tulee taas kuvioihin sitten kun on sen aika.

Äänestä
  • naisten jupinoita...seksiä heti jos ei muuta niin suu.

    Äänestä

  • isäjaisäntä kirjoitti:

    naisten jupinoita...seksiä heti jos ei muuta niin suu.

    juu, kiitos mielelläni otan suuseksiä vastaan :)
    Ja eikun kaikki miehet sitä vaimoilleen antamaan...

    Äänestä

  • nainen... kirjoitti:

    juu, kiitos mielelläni otan suuseksiä vastaan :)
    Ja eikun kaikki miehet sitä vaimoilleen antamaan...

    Annan kernaasti

    Äänestä

En uskalla hankkia lapsia!!!!

Äänestä
  • Aivan, siinä voi käydä huonosti tai sitten ei. Mulle kävi huonosti ja nyt on käyty korjausleikkaukset läpi, virtsarakko ja peräsuoli on jouduttu korjaamaan. Tämä oli hinta jonka jouduin maksamaan alatiesynnytyksestä, tosin jos olisi tehty sektio, niin en olisi joutunut kärsimään niin paljon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Make J kirjoitti:

olen pienen tytön onnellinen isä. MUTTA myös olen huolissani vaimostani joka repesi tosi pahsti synnytytksessä.

en tiedä voinko olla vaimoni kanssa sillei, koska paikat meni pahsto rikki...........

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu