Tietääkö kukaan tai onko kokemusta mistä johtuu se että pentu aina välillä jahtaa häntäänsä? Pentu noin 4,5 kk ja välillä saa sellaisia hepuleita että häntää täytyy jahdata ja siinä sitten pyörii ympyrää... Useimmiten alkaa siitä että pentu näkee oman häntänsä ja alkaa jahtaamaan sitä. Lopettaa kyllä jos sitä kutsuu tai muuten keskeyttää... Muuten niin lopettaa sitten lopulta, joskus aikaisemmin ja joskus myöhemmin. Normaaliako?
Hännän jahtaaminen
mistä johtuu?
77806
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
pennulle ihan normaalia leikkiä. Ainakin meidän koirat on sitä pentuna tehnyt, enää eivät viitsi :)
meillä samaa 3kk pennulla ja kysyttiin asiaa lääkäriltä.
On kuulemma ihan normaalia pennulle ja leikistä on kyse :-))
mutta toiminta kannattaa kitkeä heti alkuunsa.
Siitä voi tulla neuroosi ja sitten koira ei muuta teekään. Minä kiellän heti tai keskeytän toiminnan, kun pentu välistä innostuu häntäänsä jahtaamaan. Ihan normaalia pienissä annoksissa varmastikin pennulle on, mutta kannattaa pitää huoli ettei siitä tule tapa ja pahimmassa tapauksessa neuroottinen sellainen.
jotkut tekee joskus, joillakin se voi olla tekemisen puutetta, ja on rotuja joilla tavataan tälläistä "syndroomaa" eli häntää jahdataan niin että kaikki muu unohtuu
kohta kaks vuotta tekee tuota vieläkin kun oikein innostuu riehumaan. Siinä ei muuten sit erota kumpi on häntä ja kumpi pää kun koira vetää niin vauhdilla rinkiä:D
Jos koiralle nauraa, niin se innostuu vaan lisää, eli harmitonta huvia tuo on, jos ei koira ala järsimään tai muuten repimään/syömään häntäänsä.
Pentu ei revi eikä järsi häntäänsä, vaan jos saa kiinni niin päästää heti ja joko jatkaa tai ei jatka jahtaamista. Eli näköjään huvikseen tekee sen. Lopettaa kyllä heti jos sille puhuu tai kutsuu sitä, eli ei vielä ainakaan ole mikään pakkomieli. Ulkona jossa on paljon muita virikkeitä ei ole koskaan jahtanut häntäänsä, ainoastaan sisällä vaikka leluja kyllä on...
Kysehän ole sen kummemmasta seikasta kuin saalisvietistä. Mikä tahansa koirasta poispäin etenevä kappale voi olla riittävä ärsyke saalisvietin heräämiseen. Tässä tapauksessa tuo ärsyke sattuu olemaan koiran oma häntä.