Kylläpä tekevät todella törkeän huonoa jälkeä kirkon maalarit. Maalataan suoraan moskien ja irtoroskien päälle päälle, jälki on todella törkeän näköistä.
Kukaan ei korjaisi omaa taloaan noin huonosti.
Eikö töitä valvo kukaan?
Kukaan ei korjaisi omaa taloaan noin huonosti.
Eikö töitä valvo kukaan?
Vastaukset 4
Vanhimmat
valvotaan kyllä. Ylhäältä. Vai etkö muka usko?
oon oikulkeessa kahtonut, hyonoa on työn jälki.
Minä oon tehny rakennus hommia kokoikäni, en hyväksys tuommosta jäläkee
Väino K.
Taitaa olla virhetyyli menossa, jos nimimerkin "Surkea kunnostuksen", arvion mukaan maalataan ja vielä roskien ja moskien päälle. Ei sellaiseen pintaan voi käyttää maalausta, mikä on hiekkapuhallettu, joten pankaa työ toppiin ja valitkaa puun ominaisuuksia omaava suoja-aine, sillä vain sellainen käsittely tulee kyseeseen Konginkankaan kirkon ulkovuorauksen hoidossa.
Sivelkää seiniin (Ruskeatärpätti ja Hautatervaseos), niin siten olette oikealla tiellä, sellaisen seinän kunnostuskäsittely mikä on hiekkapuhallettu, etenkin, jos seinät on todellakin hiekkapuhallettu, mikä on ollut yksi perusvirhe kyseisessä kunnostustyössä, jos sellaiseen seinään vedetään maali, minkälainen vain, se ei tule seinässä pysymään, kun epätasaiseen pohjaan, maalipinnan alle jää koloja joihin kerääntyy kosteutta,sen seurauksena jo ensimmäisenä keväänä seinät hilseilee ja alkaa homehtumaan.
Kaikeksi lopuksi, Konginkankaan Kirkon paras ulkopinnan käsittely vaatii onnistuakseen käyttämään puun omia suoja-aineita ja ne ovat tässä tapauksessa, kunnonllinen (Ruskea Tärpätti ja Hautaterva),ja katsokaa sitten kun olette työn tehneet ja ensimmäiseltä ihmetykseltänne selvinneet, se on siinä koko homma.
Heikki Penttinen 44200 Suolahti
laadulla ei ole nyt mitään väliä