Olemme lähdössä Roomaan, tuli ehkä pieni virhearvio tehtyä kun varasimme hotellin joka sijaitsee Via Luca Passilla, eli siis n. 5 km vatikaanista, 7-8 km keskustasta.
Voisiko joku ystävällinen hieman neuvoa että millä keskustaan on kätevintä (ja halvinta kulkea)? entä saapuminen hotelliin Fiumicinon lentokentältä?
Muitakin vinkkejä kys. alueeseen liittyen otetaan vastaan :)
Ps. myöhäistä katua, joten... nyt on hyvät neuvot tarpeen!
Via Luca Passi...
4
532
Vastaukset
- Fiumicinosta
ensin Leonardo Expressenillä Terminille. Terminillä vaihto metroon A. Jäätte pois asemalla Battistini (11 pysäkkiä) ja siitä otatte bussin 546 ja ajatte sillä seitsemän pysäkin väliä ja jäätte pois pysäkäillä Passi/ Risafulli. Tuo bussimatka kestää noin 20 min. Koko matkan pituudeksi Terminiltä tulee 10,9 km. Metromatka kestää noin 30 min.
- tai vaihda hotellia
... on varata taksi odottamaan kentälle. Itse käytin firmaa ROMESHUTTLELIMOUSINE. Kuljettaja odotti kentällä nimikyltin kanssa. Kantoi laukut autoon ja autosta hotellin. Palvelu oli moitteetonta. Hinta Fiumicinosta Pantheonin lähelle illalla klo 22 kahdelta hengeltä laukkuineen yht. 40e.
- hotellille
pääsisi suorenpaakin. Ottaisi paikallisjunan ja vaihtais jossain sopivassa paikassa bussiin ja taas sitten jossain toiseen bussiin mutta selvenpää on mennä Terminin kautta. Ajassakaan ei taida voittaa yhtään.
- Vaihtaisin hotellia
...olette Fiumicinossa perillä? Jos olette ekaa kertaa Roomassa, suosittelen silloin kyllä taksin varaamista. Tai hotellin vaihtamista johonkin keskustaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 918455
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on978033Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1736180- 145403
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585238En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234285Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54090- 384033
- 373829
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..613708