Autotallin valaistus

valoa kansalle

Riittäisikö autotallin valaistukseen 3 x 2x36W loisteputkia? Onko 3 x 2x58W liioittelua?
Tallin koko noin 7x4.5m. Ja tarkoitus olisi nähdä harrastella/värkkäillä tallissa.

9

7767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että se

      autotalli on vain sallittu autoille eikä mikään harrastehuone.

      • jONE.

        meinaatko että autotallitarkastaja tulee ja rapsauttaa sakot?


    • tallissa on

      vaaleahkot seinät tulee 36W lampuilla valoa noin 200 lx ja 58 lampuilla noin 300 luksia joka vastaa tuommoista normaalin luokkahuoneen valaistusta. 200 luksia on myöskin yleensä enemmän kuin mitä normaalissa asuinhuoneessa on valoa. Näkökyvylläni suosittelen 58W lamppuja.

    • Valopää

      Jos ei välitetä standardin asettamista luksirajoista niin valaistusvoimakkuuden riittävyys on aika suhteellinen asia. Vähässäkin valossa näkee, toisaalta valaistusvoimakkuus ei näkemisen kannalta käytännössä koskaan liian suuri ole. Jos valaistus koetaan liian kirkkaaksi, yleensä kyse on häikäisystä eikä liiasta valaistusvoimakkuudesta.

      3kpl 2x58W ei ole ollenkaan liioiteltua, vaikka vähemmälläkin varmaan toimeen tulisi. Hankintahintaero pienempitehoisempiin on vähäinen, joten kannattaa ostaa tehokkaammat.

      Myös loisteputkien valintaan kannattaa kiinnittää huomiota. Ns halpaputkia ei tule käyttää (hintaero parempiin merkityksetön). Suosittelen päivänvalon sävyisiä putkia, joiden värikoodi on 865. Niiden valo on aavistuksen sinertävää ja valoteho on hyvä. Osramin ja PHILIPSin 950, 954 ja 965 -putket ovat myös hyviä, joskin hieman kalliimpia (värintoisto erinomainen). Jos et pidä viileästä sävystä, värikoodi 840 antaa neutraalimman vaikutelman. 827 ja 830 ovat mielestäni liian kellertäviä työtiloihin (osittain makuasia).

      Jos autoa on tarkoitus huoltaa, kannattaa valaisimet sijoittaa niin, että konehuoneeseen tulee valoa kun konepelti on auki.

      • öhkömönkijä

        Minä laitoin talliin valaisimet 2*58W, 3kpl molemmille sivuille, seinäkannakkeilla 45asteen kulmaan ja asensin ne seinälle n. 230cm korkeuteen. Kattoon yleisvaloksi myös 3kpl 2*58W valaisimia. (ovat eri kytkimellä) Kulkuvalona takaseinällä hehkulamppu-valaisin.

        Tallin mitat noin 6*5 m.

        Käytän noita 840, kirkasvalkoinen-loisteputkia ja todella hyvin näkee...Tuntuu että näin kypsällä iällä valoa ei koskaan ole liikaa.


    • kansalle...

      Asenna 4 kpl 2x36w valaisinta sivuille kattoon, niin näkee renkaatkin vaihtaa ja valo rittää askarteluun. Tuo olisi minimitaso 2x58 wattisetkin voi laittaa.

    • useimmille

      Mulla on 6x4m talli ja aluksi katossa oli vain yksi 15W säästölamppu liiketunnistimen perässä ja se oli kyllä aika vähän. Toimii tosin ihan kivasti, kun käy hakemassa jotain tallista.

      Varsinaiseksi valoksi lisäsin 2kpl 2x58W loisteputkia ja ne kyllä valaisee valkeaksi maalatun tallin jo ihan kivasti, yksi putki on ollu pimeänä lähes alusta asti, eikä sitäkään ole tarvinnut ryhtyä vaihtamaan. Kytkin pamput kahteen osaan kruunukytkimelle.

      • laitoin

        8 X 36W eli neljä kummallekkin sivulle kumpaakin puolta ohjataan omasta kytkimestä.Harvoin valoa liikaa on.


    • valoa kansalle

      kiitos asiallisista vastauksista. Taidanpa laittaa ne 58w ttiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2703
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2644
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1782
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1617
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1540
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1470
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1382
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1197
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      37
      1180
    Aihe