Senki törpöt!Kuka nyt mangaa lukee ja animee kattoo!!Ne on vessanpöntöstä!!
Manga!!Mikä turhuus...
21
1315
Vastaukset
- Kuro
Omapahan on mielipiteesi. Ihmisillä on eri mielipiteet, 'törppö'.
- hölmööööö
sama ku sanois kaikkii leffoi tai kirjoi surkeiks ja turhiks. ei voi tietää ku ei ole lukenut.
itse rakastan mangaa ja animee. - Nimetön
"törppö" olen kuule ikävä kyllä samaa mieltä Kuron kanssa....
- kun jotkut
pitävät mangaa ja animea jotenkin erilaisina kuin muita animaatioita ja sarjakuvia. Manga on ihan tavallinen sarjakuva, joka vain tulee Japanista. Anime on ihan tavallista piirrettyä, joka vain tulee Japanista. Ja veikkaan vahvasti että itsekin olet joskus katsonut animea ja vieläpä pitänyt siitä, sillä esim. Muumilaakson Tarinat on animesarja, koska se on tehty Japanissa. Mitä sen on väliä onko joku ohjelma tai sarjakuva tehty Suomessa, Amerikassa, Chilessä, Japanissa vai vittu Anfganistanissa.
- .....
Kyllä esimerkiksi amerikkalaisilla ja japanilaisilla sarjakuvilla ja tv-ohjelmilla on toisistaan eroava kerrontatyyli, vaikka valmistusmaa ei tietenkään takaa minkään sarjan erinomaisuutta.
- Zokusho
On sillä sen verran väliä, että varsinaiset japanilaiset mangat ja animet ovat kuitenkin hyvin erilaisia kuin länsimaiset sarjakuvat ja piirretyt. Nyttemmin kyllä erot ovat alkaneet vähentyä, lähinnä niin että Japanista tulee vaikutteita länteen päin.
Muumit ovat puolestaan japanilaisten mielestä hyvin eksoottisia ja erilaisia kuin heidän animensa :)
- eikä oo
Manga ja anime ei oo turhaa! Mulle ne on koko elämä!
- jähännä
manga EI oo vaan jonkun japanilaisen uusavuttoman keksimä piirrustustapa,joka on epäselvää ja hahmoilla jumbosilmät ja jota luetaan kaikenlisäksi väärinpäin!!!
- ^__^
kaikkee japanilaista luettiin väärinpäin noin 90-lukuun asti...
- äks dee
oon ihan samaa mieltä
sun mielipide on täysin turha jos et osaa perustella kunnolla
"ne on vessanpöntöstä"
Jaa kuinkas vanha mahdat olla? tiedätkö mangasta mitään? oletko lukenut mangaa? oletko kokeillut muuttaa mielipidettäsi ja lukea jonkun toisen mangan?
Entäs anime? mitä olet katsonut? miksi se oli huono?
MIKSI? :'D perusteet?
Itse osaan perustella mielipiteeni jos haluat. :) kirjoitin jopa äidinkielen 5 sivun esseen "Miksi manga on suosittua". Lukion esseen.
Mutta annan sinulle aikaa ensin perustella mielipiteesi.- !
Senkin rupikonna! Kehtaatkin käyttäytyä noin! Jos et tykkää animesta ja mangasta niin suksi täältä suolle!
Mutta omapahan on mielipiteesi. HMPF... Itse tykkään hirveesti mangasta ja animesta.
- onsejännä!!!
vituttaa sua nähtävästi paljon kun piti se tännekkin tunkea. XD
luulekko että "meitä" kiinnostaa >D
nojoo onhan kaikilla omat mielipiteet mutta tääki nyt on ihan turha XD- _miki_
Aika turha viesti sulla.. siis Exxxxxxxxxxxmangavhwdu:lla. Ei ketään kiinnosta sun mielipide. Mee sinne vessanpönttöös valittaan :''D
- -.-
_miki_ kirjoitti:
Aika turha viesti sulla.. siis Exxxxxxxxxxxmangavhwdu:lla. Ei ketään kiinnosta sun mielipide. Mee sinne vessanpönttöös valittaan :''D
Ja mene vaikka hevonkuusen suomisoffaan valittaa et manga on huono!
- pelinörtti
-.- kirjoitti:
Ja mene vaikka hevonkuusen suomisoffaan valittaa et manga on huono!
Elikkä sä sanot (Kuka nyt mangaa lukee ja animee kattoo!!) No ihmiset tietenkin sitä katsoo ketkä muutkaan.(Ne on vessanpöntöstä!!) Vai muka vessanpöntostä ja vitut. Miten muka Dragonball ja Digimonit jne on vessanpöntöstä? Nehän suosituimpia animeja maailmassa vitun taukki.
- asdaswwwwwwwww
pelinörtti kirjoitti:
Elikkä sä sanot (Kuka nyt mangaa lukee ja animee kattoo!!) No ihmiset tietenkin sitä katsoo ketkä muutkaan.(Ne on vessanpöntöstä!!) Vai muka vessanpöntostä ja vitut. Miten muka Dragonball ja Digimonit jne on vessanpöntöstä? Nehän suosituimpia animeja maailmassa vitun taukki.
anime lähtee lapsesta hakkaamalla
- wierailija
asdaswwwwwwwww kirjoitti:
anime lähtee lapsesta hakkaamalla
Hmm....
mielipiteensä kullakin, mutta kannattaako vaivautua kirjoittamaan tuollaista jos tietää ettei saa hirveästi kannustusta siihen. Itse pidän animesta ja mangasta. Minusta tuollainen on kuitenkin aika.....törkeää tulla haukkumaan toisia törpöiksi jos ne vain pitää eristä asioista kuin sinä, joten kannattaisi miettiä kahdesti mitä tänne kirjoittaa.
- sagania
Manga ei oo ***** ! kaikki rahat meni ja joku sanoo et "huono". sie oot yks tuhannest joka ei tykkää mangas!
- ernestikö
Jos tykkää mangasta ja animesta niin tykkää. Jos ei tykkää niin sitten ei tykkää. Jos ei tykkää niin ei tarvitse rueta urputtamaan että se on ihan p*rseestä - eikä tosin tarvitse animesta/mangasta pitävänkään ryhtyä inttämään että älkää valittako.
Mutta mielipiteeni on että tämä aihe on turha :D Pitäkää mölyt sisällänne jos tämmöinen sota syttyy.
PS. Rakastan mangaa ja animea
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1821800
- 108997
- 94884
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19703- 52674
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42578Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m172534Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä26511Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466