Optimax 2-t

Veneenvaihto harkinnassa. Mercury olisi Silverin Hawk 540 koneena helpoin ratkaisu. Vaihtoehtona 90 hp 2-T Optimax tai 100hv 4-tahti.

Onko kokemuksia kulutuslukemista ja toimivuudesta?

Nimimerkki; Asiallisista kommenteista kiitollinen.
81386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eli guuglaa ja katso venelehtien testit. Katso myös moottorivalmistajien / maahantuojien sivut (testejä) Katso myös venevalmistajien sivut (myös testejä).

Äänestä

ne koneet on luonteeltaan aika erillaisia opti on paljon pirteempi ja terävämpi. Kulutuksessa ei pitäs isoa eroa olla. Mut mites koneeks 115 opti sit sit siihe taräspotkuri ja kone tarpeeks ylös niin rupee toimimaa.

Äänestä

Ja oli hyvä. Eli koeajoimme maahantuonnin esittelyveneen Espoossa, joka siis 100heppasella 4 tahdilla. Varsin positiivinen yllätys ja unelma myös vesihiihdossa. Ko paatti lienee uivassa koeajettavissa, joten käy itse toteamassa ja jos miellyttää niin kurkkaa mikä potkuri ja asennuskorkeus on niin ei tarvitse noitakaan pähkäillä. Optimax myös lienee ok, mutta sitten täytyy sitä öljyä kannella, ja on varmaankin äänekkäämpi?? Optimax tosin lienee nopeampi noista kahdesta? Ehkä jollain muulla kokemusta tuosta. Ajettiin muuten samalla reissulla monta muutakin mallia ja Hawk eroittui kyllä edukseen.

Äänestä
  • valintani. Ei sitä öljyä tarvitse kannella koko
    ajan. Melussa ei eroa huomaa, kuin db-mittarilla

    Äänestä

Koeajo ei kerro käyttökokemuksia...
Jutteleppa alan korjaajien/huoltajien kanssa, ei myyjien eikä merkkiliikkeiden ihmisten kanssa. Isot 4-tahti perämoottorit, kaikki merkit, päästävät bensaa öljyn sekaan. Miten tämä tapahtuu? Moottorin öljytila on sijoitettu alas, vesirajan tuntumaan, joka aiheuttaa varsinkin suomen viileissä oloissa,että moottori käy liian kylmänä,eli männänrenkaiden ja sylinterin välistä pääsee bensaa öljyn sekaan. Ajettaessa yhtäjaksoisesti kauan (tunteja) joutokäynnillä, ongelma sama. Vetouistelijat tietävät asiasta. Matkavauhtia ajettaessa,moottorin käydessä riittävän lämpimänä, ei ongelmaa ole.

Äänestä

Kiitos kommenteista. Pähkäilyn tuloksena päädyin ratkaisuun Shak & F115. Kompromissi ja helppo ratkaisu. Hintaero Hawkiin jäi lopulta aika pieneksi. Tilaa hieman enemmän joka suhteessa ja Merc. F115 nelari on kohtuullisen varma ratkaisu, varsinkin nyt -takuu 5 v.

Kommentti uisteluun liittyvästä ongelmasta on relevantti. Nykyisessä Honda 50BF koneessani on sama ilmiö kuten ymmärtääkseni kaikissa nelareissa. Se on teoriassa helppo ehkäistä. Kahden - kolmen tunnin välein ajataan konetta hieman suuremmilla kierroksilla lämpimäksi. Käytännössä toimenpide tahtoo unohtua.

Optimax olisi ehkä ollut Sharkiin hieman terävämpi, mutta myös F115 nelari nostanee Sharkin kohtuullisen nopeasti liukuun.

Saa sitten nähdä mitä käyttökokemukset tuovat tullessaan.

Äänestä
  • Optimaxia kun kokeilet, niin huomaat että nelarin
    hevoset ovat laiskanpuoleisia.

    Äänestä

  • optimaxin? kirjoitti:

    Optimaxia kun kokeilet, niin huomaat että nelarin
    hevoset ovat laiskanpuoleisia.

    En koeajanut kumpaakaan.

    Myyjäliikkeen kanta oli sama kuin sinulla, pitivät Optimaxia pirteämpänä. Ja kaikinpuolin muutenkin soveliaana.

    Päätöksenteon perusteena olikin paketin toimitusnopeus ja hinnoittelu. Löytyi paketti, jossa F115 oli jo asennettuna sopivilla varusteilla.

    Mikäli hintaero olisi ollut bruttohinnan mukaisesti n. 1 000 € Optimaxin eduksi, olisin päätynyt Optimaxiin. Samalla painoa olisi säästynyt n. 15 kg, jolla sinänsä ei Sharkissa liene kovinkaan suurta merkitystä.

    Katsotaan nyt sitten kuinka yhdistelmä toimii. Vähän kompromissi monessakin suhteessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vai Merc .4-t kirjoitti:

Veneenvaihto harkinnassa. Mercury olisi Silverin Hawk 540 koneena helpoin ratkaisu. Vaihtoehtona 90 hp 2-T Optimax tai 100hv 4-tahti.

Onko kokemuksia kulutuslukemista ja toimivuudesta?

Nimimerkki; Asiallisista kommenteista kiitollinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu