no nyt on sitten sellainen ongelma ettei netissä kaikki sivut aukene. Esimerkiksi en pääse tarkistamaan linja-autojen aikatauluja, en pääse autotalli.com- sivustojen haun tuloksiin, en pysty maksamaan Visalla jne.. Mm. aikatauluhaussa tuloksena on vain tyhjä sivu ja sivun alalaidassa maininta Valmis. Vielä jokunen viikkoa sitten nämä kaikki onnistuivat.
Käytän selaimena Firefox 2.0.0.16. Olen koettanut myös ie:llä ja tulos on samanlainen.
Käytössä on F-Secure Anti-Virus Client. Estääkö tämä mahdollisesti tämän nettiliikenteen? Kuitenkaan mitään ilmoituksia ei tule.
Nettiyhteys on kahdeksan meganen
Käyttis on XP
Käytän selaimena Firefox 2.0.0.16. Olen koettanut myös ie:llä ja tulos on samanlainen.
Käytössä on F-Secure Anti-Virus Client. Estääkö tämä mahdollisesti tämän nettiliikenteen? Kuitenkaan mitään ilmoituksia ei tule.
Nettiyhteys on kahdeksan meganen
Käyttis on XP
Vastaukset 8
Vanhimmat
hakuammuntana:
Onko Java toiminnassa, ja onko selaimesta JavaScript sallittu?
Testaa Java, loikkiiko peikko?
http://www.java.com/en/download/help/testvm.xml?ff3
mennä jytistelee oikein kunnolla eli ongelma ei tainnu olla siellä. Muuten nämä Suomi24 sivutkin toimii myös tosi hitaasti. Sivun latautumista odotellessa vois käydä tupakalla, mutta kun lopetin jo pari kuukautta sitten..
Tarkista tällä mikä java versio on konellasi.
http://www.java.com/en/download/installed.jsp
Etkö lue?
Kytke F-Sökerö pois päältä, ja mene vaikka aikatauluihin. Ei synny vahinkoa.
Avautuuko?
Yksi mahdollinen tekijä määritelty.
päältä otto. Javassa näyttäis olevan Version 6 Update 7.
Kone myös estää aika tehokkaasti sähköpostin lähettämistä.
Nettinopeus tällä hetkellä ihan normaali (7,60 Mbps / 972,70 kBps)
Homma voi olla hyvin yksinkertainen tikki, kun vaan keksii.
Java on tuorein ja siis testin mukaan toimii, F-Secure on syytön.
Eihän koneella vaan ole tupla-palomuuria tai -virustorjuntaa?
Nyt kun muistelee ajassa taaksepäin, niin menin muutamia kuukausia sitten ajamaan koneeseen F-securen cd:ltä ennen kuin olin poistanut operaattorin tarjoaman nettiturvan (myös F-secure). Oiskohan tässä syy tähän vikaan/ominaisuuteen?
Miten jatketaan elikkä pitäiskö poistaa F-secure kokonaan? Muistelen nähneeni joskus joitakin ohjeita, miten se saadaan kokonaan pois koneelta. Oisko jollakin vielä tietoa/muistikuvia tästä?