Saako tuota enää mistään edullisesti?
Hetken sai tosi halvalla alle 690€ mutta sitten kaikki hävisivät jonnekin ja nyt hinta pompas 850€ tienoille.
Ja K20D rungon kanssa tuo maksaa jo omaisuuden :(
Hetken sai tosi halvalla alle 690€ mutta sitten kaikki hävisivät jonnekin ja nyt hinta pompas 850€ tienoille.
Ja K20D rungon kanssa tuo maksaa jo omaisuuden :(
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuo on kyllä hyvä hinta. Itselläni on tällä hetkellä kiikarissa K20D ja linssiksi Pentax 18-250mm f/3.5-6.3 SMC DA ED AL IF, mutta jos K10D tuolla linssillä lähtisi kyseiseen hintaan, niin voisin minäkin harkita sitä.
Kuinkas AF pärjää noin pimällä lasilla? Ainakin kahden ison muistelisin lupaavan AF:n vain 5.6 valovoimaisille ja sen jälkeen se on onnenkauppaa että tarkentaako.
Onhan se Pentaxin oma.
http://www.photozone.de/pentax/367-pentax-smc-da-18-250mm-f35-63
Laatu ei kuitenkaan ole hääppöinen, kuten ei muissakaan superzoomeissa.
EOS:ssää en ole tutkinut. Ei ole niin huonoja laseja. FD-optiikassa ei kamera tunne alle 5,6 valovoimia lainkaan.
Esim. Sigmat ja tamronit ym. tekevät noita suttuzoomeja, joissa valovoima on 6.3 siellä zoomin päässä. Joku tätä joskus selitti, että se huijaa rungolle, että valovoima on 5.6 ja näin ollen AF vielä toimii.
Tutkipa linssin "strategisia mittoja": SMC PENTAX-DA 16-45mm F4.0 ED/AL? Valovoima on 4 kautta koko zoomialueen. Ei siis erityisen pimeä.